Dům ve spoluvlastnictví: V patových situacích rozhoduje soud
Nejčastěji mají majitelé nemovitostí ve spoluvlastnictví kvůli tomu, že je takto zdědili. Například se svým sourozencem. Ač jde často o rodinu, ani tak se vám nemusí vyhnout spory. Jak spory se spoluvlastnictvím domu či bytu řešit? Nejzazší možnost je soud. Ten může spoluvlastnictví zrušit a vypořádat jej. Dnes se podíváme, jaké jsou vaše možnosti.
Spory o údržbu nemovitosti
Často se například mohou spoluvlastníci domu nebo bytu hádat, kdo má platit za opravy, kdo má o nemovitost pečovat a do jaké míry se má ten či onen finančně podílet. Zejména pokud jedna část vlastníků chce jedno řešení a druhá zas jiné. Zde použijeme § 1126 občanského zákoníku. Ten říká, že každý spoluvlastník je oprávněn k účasti na správě společné věci. Dále doplňuje, že při rozhodování o společné věci se hlasy spoluvlastníků počítají dle výše jejich podílů. Pokud se tedy nemůžete shodnout na řešení nějakého úkonu v rámci údržby domu nebo bytu, musíte hlasovat dle výše vašich podílů. Pro hlasování o té či oné běžné údržbě pak stačí, aby měl návrh alespoň prostou většinu hlasů. Pokud jste jen dva se stejným podílem, tedy 50/50, musíte dojít k návrhu, který chcete oba dva.
Na opravách a jiných věcích se účastní oba (všichni) spoluvlastníci
Pokud se však již rozhodne, dle výše uvedeného, musí se všichni spoluvlastníci účastnit nákladů do výše svých podílů. To znamená, že pokud se za nemovitost platí daně a poplatky, nebo se na ní dělají opravy a jiné práce, musí je platit vždy všichni spoluvlastníci, a to takovým dílem, který je dán jejich podíly. Toto je zákonný režim, samozřejmě, že pokud vám například bratr, s kterým vlastníte napůl chalupu, řekne, že je to dobré, že on to zaplatí, nemusíte se spolupodílet.
Může rozhodovat soud
Pokud dojdete k patovým situacím ohledně správy nemovitosti může toto řešit soud, pokud se na něj alespoň jeden spoluvlastník obrátí. Vlastník totiž má právo na nikým nerušené vykonávání svého vlastnického práva. U spoluvlastníků půjde to, že spoluvlastník chce využívat svůj majetek v míře svého podílu. Soud může tedy řešit patové situace, kdy se na konkrétním řešení nemůžete shodnout. Může však vyřešit vaše spory i jednou provždy, a to v případě, kdy již nechcete mít nemovitost ve spoluvlastnictví. Pokud je dána žaloba na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, soud rozhodne o rozdělení věci (u nemovitostí to však zpravidla nepůjde) nebo určení výlučného vlastnictví jednomu ze spoluvlastníkovi a zároveň přiznání náhrady druhému.
Zdroj náhledové fotografie: Pixabay.com
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.