Důležité informace o vyúčtování za elektřinu. Příspěvek od státu tam nehledejte
Státní úsporný tarif přichází jako reakce na raketově rostoucí ceny elektřiny. Jde o pomoc, která se projeví na vyúčtování, i když si toho nemusíte na faktuře přímo všimnou. Podívejte se, co všechno si na vyúčtování za elektřinu zkontrolovat a jak bude uveden zmíněný příspěvek od státu.
Základní údaje na vyúčtování za elektřinu
Platby za elektřinu se řeší ve formě měsíčních záloh. Jenže reálná spotřeba může být vyšší či naopak menší. Pro jasné shrnutí toho, za co jste vlastně zaplatili a jestli máte nárok na přeplatek, nebo naopak musíte uhradit nedoplatek, slouží vyúčtování. To má podobu poměrně složité faktury, která vám přijde do schránky či do e-mailu. Zde najdete základní informace o dodavateli elektřiny, číslo smlouvy nebo vaše unikátní zákaznické číslo. K tomu zde nechybí označení odběrného místa.
Co by vás mělo na faktuře zajímat
Klíčovou částí snad každé faktury za energie je celkový výsledek. A ten může být kladný, kdy vám vznikl přeplatek, nebo naopak záporný, kdy jde o nedoplatek. K tomu jsou uvedeny informace, jestli vám bude přeplatek vrácen na účet, nebo použit na zaplacení dalších záloh. Případně nechybí bankovní spojení pro úhradu nedoplatku. V závislosti na výsledku získáte také předpis nové výše zálohy.
V podrobnější části faktury najdete plán záloh na další období. Jsou zde navíc uvedeny takové informace, jako je cena za jednotku energie. Při porovnání s jinými poskytovateli si nezapomeňte vždy ověřit, jestli uvedená cena platí pro vysoká či nižší tarif. V rámci uvedených cen najdete také poplatek operátorovi trhu, cenu za systémové služby nebo cenu za podporované zdroje elektřiny.
Foto: Pixabay
Automatické započtení příspěvku na elektřinu od státu
Pokud budete na nejbližší faktuře při vyúčtování za elektřinu hledat příspěvek na úsporný tarif od státu, pravděpodobně zde jasně uveden nebude. Automaticky se totiž zohlední k platbám za říjen a listopad. Zároveň není potřeba o příspěvek nijak žádat. Pro vyšší sazby D01D, D02D a D25D platí vyšší hodnota příspěvku 3500 korun a pro ostatní tarify následně 2 000 korun.
Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/vyznejte-se-ve-vyuctovani-elektriny-prispevek-statu-na-fakturach-nehledejte-31235.html a elektrina.cz
Náhledové foto: Pixabay