Držte se těchto pravidel pro lepší vůni bylinek během zimy

Sušené bylinky

Bylinky dodávají jídlu skvělou chuť, ale mají také užitečný vliv na pohodu celého těla. V případě, že si je vypěstujete ve své zahradě nebo si koupíte čerstvé bylinky, měli byste vědět, jak je správně usušit a uskladnit na zimu. Tak je budete moci využívat po mnoho měsíců a oceníte jejich zajímavé vlastnosti. Dnes vám prozradíme, jakými pravidly se při tom chcete řídit.

6 pravidel pro domácí sušení bylinek

Vždy sušte bylinky co nejkratší dobu, abyste ochránili co nejvíce biologicky přírodních aktivních látek. Nejdříve je třeba okamžitě vyloučit a zlikvidovat všechny hnědé části, které se objeví během sušení. Nemají pro vás žádný užitek. Třetí krok se týká křehkých bylin. Suché mátové a meduňkové lístky, květy černého bezu, květy černého bezu nebo levandule rovnoměrně sušte na sítu, plechu nebo pečícím papíru.

Čtvrtý postup je zásadní. V případě, že bylinky obsahují určité množství vody, musíte je dvakrát až třikrát denně obrátit, jinak se slepí a zkazí. Jedná se o okvětní lístky růží nebo měsíčku lékařského. Dalším pravidlem je sušit plody šípku nebo rakytníku v troubě. Sušte ideálně při teplotě 35 stupňů po krátkou dobu. Nakonec budete moci k sušení použít sušičky ovoce. Musíte dodržet krátkou dobu a správnou teplotu.

Jak dlouho se suší bylinky?

Na tuto otázku neexistuje žádná obsáhlá ani krátká odpověď. Každá bylina bude vyžadovat různou dobu, protože se skládá z různých látek, množství vody atd. Rozhodující je bylinky pravidelně kontrolovat, obracet a pečovat o ně. Tímto způsobem účinně zjistíte, zda jsou připraveny na usušení. Bylinky sušte co nejkratší dobu a poté je ihned uzavřete do nádob.

Sušené koření
Zdroj: Pixabay

Jaký je nejdokonalejší způsob pro skladování bylinek?

Skladování je klíčem k životnosti bylinek. Suché bylinky zabalíte do papírových sáčků nebo je uzavřete do skleněných nádob, kam se nedostane vzduch a vlhkost. Sklo je mnohem lepší, protože udržuje bylinky bez přístupu vlhkosti, která by je mohla znehodnotit. Zavařovačky skladujte na suchém místě. Nejlepší je, když se k nim nedostane denní světlo ani umělé světlo.

Zdroje info: pestujeme.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay