Dřevostavba plná moderní techniky? Žádný problém
Moderní dřevostavby dbají na ekologičnost a hlavně na nízkou energetickou náročnost. Jejich majitelé si často přejí být co nejméně závislí na externích zdrojích energie. Volí nejmodernější technologie, které jim ušetří finance i starosti s údržbou. Dřevostavby totiž nejsou k moderní technice o nic méně přívětivé, než domy z panelových nebo cihlových zástaveb.
Pokud je dřevostavba plánovaná jako nízkoenergetická (roční spotřeba 80 – 150 kWh/m²) nebo dokonce pasivní (roční spotřeba 15 kWh/m²), je třeba už při její výstavbě myslet na použití moderních spotřebičů a technologií. Nejčastěji jde o rekuperační jednotky, podlahové vytápění nebo malé fotovoltaické celky umístěné na střeše domu. U rodinných domů je pořizovací cena díky malému požadovanému výkonu poměrně příznivá a návratnost investovaných prostředků velmi rychlá – obvykle v řádu dvou desítek let a méně. Majitelé dřevostaveb si ale někdy dělají starosti s předpokládanou údržbou. Nebude zabudované rozvody ohrožovat za několik let vysoká vlhkost, tvořící se ve dřevě?
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Vysoká vlhkost v dřevostavbách je mýtus
Užíváním bytových prostor vzniká velké množství vlhkosti. U dřevostaveb s tzv. difuzně otevřenou konstrukcí tato vlhkost proniká skrz konstrukci domu do venkovního prostředí. V dobře temperované dřevostavbě (minimálně 17°C) nedochází ke srážení vlhkosti ani na stěnách interiéru ani v samotné konstrukci domu. Množství odpařované vlhkosti reguluje tzv. parobrzda, která se dle umístění domu a jeho vnitřního uspořádaní umísťuje buď jen do míst s nejvyšší vlhkostí (kuchyně, koupelna) nebo do celé konstrukce domu.
Na co si ještě dát pozor?
Běžně projektované dřevostavby mají konstrukci difuzně uzavřenou. Ta naopak pronikání vodních par do obvodových stěn výrazně omezuje. Rámové stěny dřevostavby jsou pokryty přídavnou izolací, která vlhkost ve zdech domu téměř úplně uzavře. Velmi vysoké množství vlhkosti by ovšem degradovalo izolační vlastnosti domu a mohlo podpořit růst dřevokazných hub a škodlivých mikroorganismů. Těmto nešvarům brání vhodně instalovaná parozábrana, která pronikání vlhkosti účinně brání.
Při výběru projektu, který by umožnil bezproblémovou instalaci inženýrských sítí, není mezi difuzně otevřenou a uzavřenou konstrukcí žádný rozdíl. Lze tedy směle vybírat dřevostavbu podle preferovaných požadavků na vzhled a vnitřní uspořádání prostor.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.