Dřevěné hranoly, střešní latě a desky vyberte pečlivě!
Řešení střechy vašeho domu je pochopitelně velmi důležité, jelikož právě střecha zabezpečí zamezení průniku vlhkosti do stavby. Základem každé střechy jsou ovšem krovy, které střechu nesou. Výběr dřeva pro krovy je tedy velmi důležitý. Při nevhodné volbě dřeva anebo při koupi nekvalitního materiálu vám mohou zbýt pouze oči pro pláč. Na co byste se tedy měli při výběru dřeva soustředit?
Nákup trámů
Trámy na střechu potřebujete jak na základ záklopu střechy, tak pochopitelně také na krovy. Příčné trámy určené na záklop střechy tvoří nosnou část celé střechy a jejich tloušťka musí být logicky největší. Ideální je volit opravdu silné dřevěné trámy, a to klidně o 15 x 10 centimetrů. Délka trámů se pochopitelně odvíjí od celkové potřeby délky pro realizaci záklopu střechy. Rozhodně není problém volit i trámy 12 x 10 centimetrů. Je-li ovšem u vás neprojektovaná třeba betonová tašku, pak je vhodnější mít trámy opravdu bytelné. Před nákupem trámů si určitě udělejte výběrové řízení. Obecně platí, že je ale vhodné trámy koupit v blízkosti stavby. Přeprava bývá mnohdy hodně drahá.
Nezapomeňte na latě a impregnaci
Jestliže budete brát dřevěný hranol, měli byste si pořídit mimo jiné také i další dřevěné komponenty vaší nové střechy. Klasikou představují zejména střešní latě o různých tloušťkách. Využívají se jako klasické latě či kontra latě po ukotvení a realizaci krovů. Jak dřevěné hranoly, tak i latě by měly být impregnovány. Předejde se tak zbytečným starostem s dřevomorkou anebo jiným škůdcem, který miluje chuť a vůni dřeva.
Na co dát pozor při výběru dřeva?
Když budete vybírat dřevo, tak si dejte pozor především na přesnost řezu u konkrétního dodavatele. Mnohdy jsou trámy poměrně křivé a nesouměrné. Důležité je podívat se i na letorosty a na to, jak hranoly vypadají. Mnohdy se snaží majitelé pil ušetřit tak, že berou dřevo z polomů. Ty mají tendenci praskat, což se vám zrovna dvakrát hodit nebude. Dřevo nesmí být proschlé. Koupit staré trámy se většinou nevyplatí! Bude pomalu schnout až po realizaci krovů. Zapomenout nelze ani na mechanické poškození dřeva. To si ale jistě každý ohlídá.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Radek Štěpán
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.