Dotace na elektromobily: Jaké lze získat?

Elektromobil

Elektromobily jsou drahé, a zájem o ně proto není takový, jak by si možná jejich výrobci představovali. Některé automobilky investovaly do vývoje a výroby elektroaut nemalé prostředky. Praktické nevýhody elektromobilů jako jsou neexistující infrastruktura, nízký dojezd, dlouhé nabíjení v kombinaci s přemrštěnou cenou způsobují, že z elektromobilů je spíš zatím jen nějaká módní záležitost nebo hračka pro bohaté vizionáře typu Elona Muska. Pro obyčejného smrtelníka je automobil na elektřinu nepraktický a zbytečně drahý.

Zelená ideologie je v módě

Tlaky na omezování fosilních paliv jsou ale tak velké, že se vlády všemožně snaží podpořit jakékoliv projekty, které alespoň trochu zavánějí něčím zeleným. Do této kategorie elektromobily bezpochyby patří. Ekologické projekty, zelená energie, obnovitelné zdroje, elektromobilita – to jsou sektory, do kterých momentálně plynou a zřejmě i nadále budou plynout miliardové dotace.

Dotace ve veřejném sektoru

V zahraničí jsou dotace na elektromobilitu o něco běžnější než u nás, i tak ale stát elektromobily u nás podporuje. Zatím jenom ve veřejné správě. Existují dotace na koupi nových hybridních vozů i vozů s CNG nebo na pořizování nových nabíjecích stanic. V rámci programu Nová zelená úsporám bude dotována i instalace dobíjecích stanic při stavbách nových bytů. I nadále budou proudit dotace do veřejné správy, avšak pro soukromé osoby zatím pro tento rok dotace na elektromobil  vypsány nejsou.

Hra s nulovým součtem

Sousední státy tipu Rakouska nebo Německa, kde je elektromobilita prosazována velmi vehementně, už koketují i s dotacemi pro soukromé osoby. Tady můžou lidé získat příspěvek ve výši téměř jedné pětiny pořizovací ceny elektromobilu. Tím se cena pro zákazníka samozřejmě citelně sníží. Pokud stát část ceny nového automobilu uhradí, pak začne být pro zákazníky atraktivnější. A prodeje elektromobilů tak půjdou nahoru.

Elektromobil: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.