Dostupnost bydlení: Nejhorší na Vysočině, nejlepší je Olomoucko
Společnost Bezrealitky prováděla průzkum, v kterém se lidí v konkrétních regionech ptala na to, jak vnímají dostupnost bydlení v daném regionu. Průzkum prováděla agentura Ipsos a my se dnes společně podíváme na jeho výsledky.
Nejlepší je Olomoucko, nejhorší Vysočina
Regionem, ve kterém lidé vnímali dostupnost bydlení jako nejhorší, byla Vysočina. Na opačném konci žebříčku se pak umístil Olomoucký kraj. Na Vysočině totiž jako dobrou dostupnost bydlení hodnotilo jen 15 % dotázaných respondentů. Naopak na Olomoucku to bylo 42 %. Pokud bychom se podívali na průměrnou hodnotu kladných odpovědí za celou Českou republiku, pak by číslo dělalo 32 % kladných odpovědí. Přitom ještě před pěti lety v celé republice hodnotilo dostupnost bydlení kladně jen 18 % dotázaných. Nutno ještě dodat, že společnost Ipsos se dotazovala 550 lidí, bez ohledu na to, zda již nějakou nemovitost vlastní či nikoli.
Foto – Pixabay
Umístění dalších krajů
Za Vysočinou nejméně kladných odpovědí zaznamenal průzkum v Královehradeckém kraji. Zde bylo spokojeno jen 24 % respondentů. Dále následoval Karlovarský kraj (26 %) a kraj Zlínský (27 %). Pokud se však podíváme na opačný konec žebříčku pak nejvíce pozitivně po Olomouckém kraji hodnotili lidé dostupnost bydlení v Praze s 41 % kladných odpovědí, Pardubickém kraji (38 %) a kraji Jihomoravském (33 %).
Výrazné zlepšení oproti průzkumu před třemi lety
Jak bylo již naznačeno, hodnota průměrné spokojenosti s dostupností bydlení se oproti průzkumu Ipsosu z před tří let zlepšila. A to výrazně z 18 % spokojenosti na 32 %. Co se tyto tři roky změnilo? Průměrná mzda vzrostla o 27 %, průměrná cena nemovitosti v ČR se pak zvýšila o 63 %. Jak to že se tedy situace zlepšila? Češi mají nejvyšší úspory od roku 1997. Dalším faktorem je, že hypotéky zůstávají relativně a setrvalo dostupné.
Zdroj dat: Průzkum agentury IPSOS a ČTK
Náhledové foto: Pixabay
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.