Domácí posilovna: Jak vytvořit vlastní místo na cvičení i bez velkého prostoru
Patříte mezi ty, kteří nemají času nazbyt a do posilovny se dostanou sotva jednou týdně? Nebo se zkrátka v davu lidí necítíte dobře? Zařiďte si vlastní koutek na cvičení doma! Nepotřebujete k tomu celou místnost a domácí posilovna vás ani nebude stát horentní sumy – jak na to?
Domácí posilovna a její výhody
Jak začít s pohybem, pokud nejste na sport vůbec zvyklí nebo nemáte příliš mnoho času? Ideálně v pohodlí domova! Domácí posilovna má hned několik výhod. Tou první je, že můžete cvičit kdykoliv se vám zachce, klidně jen pár minut před odchodem do práce, a neztrácíte čas s cestou do fitka.
Dále je tu hygienické hledisko – veškeré vybavení využíváte pouze vy, navíc se po cvičení můžete rovnou osprchovat ve vlastní sprše. Když už jsme u vybavení, není třeba nakupovat velké stroje za vysoké částky. Bohatě postačí malí pomocníci, které uložíte klidně do skříně. Navíc si vyberete pouze takové pomůcky, které skutečně využijete a ke cvičení je používáte nejraději a nejčastěji.
Vybírejte skladné pomůcky a přístroje
Cvičit můžete i v malém bytě, chce to jen trošku plánování. Při zařizování domácí posilovny na nedostatek prostoru i vaše skladovací možnosti myslete a vybírejte pouze menší či multifunkční vybavení, které složíte třeba do skříně nebo zásuvky od komody.
Podložka
Podložka je rozhodně základ. Musí být měkká, protiskluzová a z kvalitního materiálu. Konkrétní tloušťku nebo materiál vybírejte podle typu cvičení – karimatky na jógu jsou trošku odlišné od podložek, které se používají při aktivnějším cvičení.
Činky
Pokud vám již nestačí cvičit s vlastní váhou, řešením mohou být jednoruční činky. Jsou skladné, levné, zároveň však zefektivní každé cvičení, ať už jde o kardio, HIIT nebo posilování.
Popruhy a gumy
Další oblíbenou pomůckou, která se vejde prakticky kamkoliv, jsou popruhy. Stačí je zavěsit například na pevný hák upevněný ve zdi nebo na hrazdu a můžete začít s posilováním. Cviky na zadek mohou být náročnější a účinnější díky posilovací gumě, kterou složíte třeba do šuplíku od nočního stolku.
Švihadlo
Skákání přes švihadlo je výborné kardio, které můžete provozovat klidně v pohodlí domova. Pokud máte skutečně málo místa a provaz švihadla se vám motá o nábytek a naráží do stropu, vyzkoušejte chytré bezdrátové švihadlo, které má mnoho zajímavých funkcí jako je počítání skoků či kalorií, měření tepu nebo možnost propojení s mobilní aplikací.
Hrazda
Hrazda se obvykle připevňuje mezi zárubně dveří a jedná se o poměrně všestrannou pomůcku. Cvičit na ní můžete shyby, poslouží jako opora pro nohy při sklapovačkách nebo za ni připevníte závěsné posilovací popruhy.
Stepper
Steppery jsou skladnější než rotopedy či elipticaly, takže se vejdou i do menších prostor bytu. Jedná se o přístroj, který vlastně stimuluje chůzi do schodů. Dochází tak k posílení nohou a hýždí; v případě, že je stepper opatřen rukojeťmi, zapojují se také svaly paží.
Nezapomínejte na vhodný oděv a obutí
Ani při domácím cvičení nezapomínejte na vhodné oblečení, dokonce i obuv. Cvičit bez bot se doporučuje u jógy, pilates a podobných aktivit, nicméně pokud budete při tréninku, jakkoliv poskakovat a zatěžovat chodidla, měla by být obutá do lehkých tenisek. Oblečení by mělo být prodyšné, vzhledem k tomu, že cvičení probíhá v interiéru, neměla by být látka příliš silná a zbytečně zahřívat. Ideální jsou třeba přiléhavé legíny Nike a top nebo nátělník z funkčního materiálu.
Zdroje info: Svetfitness.cz, D-sport.cz
Náhledové foto: Unsplash
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.