Domácí jerky z hlívy ústřičné. V mnohém předčí maso a příprava je jednoduchá
Sušené maso se v současné době stává jakýmsi fenoménem. Situace je dána hlavně tím, že si ho není problém ve formě malých kousků označovaných jako jerky vyrobit doma. Jednoduše takto zvládnete připravit v podstatě jakékoli maso. Tradičně se jedná o hovězí zadní nebo klasickou vepřovou panenku. Pokud ale jít poněkud jinou cestou, pro mnohé zdravější, můžete vsadit na hlívu ústřičnou. Jerky z hlívy ústřičné jsou naprosto skvělé. V následujících řádcích se podíváme na to, jak jsme je připravovali my.
Ingrediencí je pouze několik
Základem jsou samozřejmě kvalitní plodnice hlívy ústřičné. Najít je můžete jak v lese, a to klidně i v zimě, tak je lze samozřejmě zakoupit v supermarketu či obchodu se zeleninou. Druhá volba je přitom ideální, v supermarketech mají hlívy často poměrně drahou, navíc jsou plodnice často poškozené. Potřebovat budete ještě tyto ingredience určené zhruba na 700 gramů hlívy:
- 3 lžíce sojové omáčky,
- 1,5 lžičky worchesteru,
- 1 lžíci medu,
- trochu soli.
Naložená hlíva ústřičná k sušení: Foto Radek Štěpán
Hlíva ústřičná k sušení: Foto Radek Štěpán
Jak na sušení hlívy ústřičné
Velmi jednoduše. Stačí mít kvalitní sušičku, nebo nastavit troubu na minimální teplotu. My jsme sušili hlívu ústřičnou v sušičce při teplotě 60 stupňů Celsia. Doba sušení se pohybovala okolo nějakých 8 hodin. Je třeba dbát na to, aby hlíva byla dokonale vysušená. V opačném případě může začít plesnivět, což si pochopitelně nikdo nepřeje.
Zobat ji lze k čemukoli
Počítejte s tím, že jerky ze sušené hlívy ústřičné jsou poněkud tužší, a to především v oblasti stopky. Pravda je ale taková, že klasické sušené maso je také vcelku tuhé a je třeba jej dokonale pokousat. Dát si jerky z hlívy ústřičné můžete třeba klidně večer k vínu nebo k pivu. Určitě stojí za vyzkoušení.
Zdroje info: Autor
Jerky z hlívy ústřičné: Náhledové foto Radek Štěpán
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.