Domácí broušení nožů
Vaření se může stát bez ostrého nože skutečným utrpením. V kuchyni je ostrý nůž zkrátka nutnost. Ani sebelépe nabroušený nůž nevydrží ostrý donekonečna. Abyste nemuseli nože pořád nosit na nabroušení, je vhodné naučit se je brousit doma svépomocí. Na nabroušení nožů si tak nemusíte vyhrazovat celé odpoledne. Jaké tedy existují pro broušení nožů metody?
Způsoby broušení
Nože lze brousit různými způsoby, které lze provádět doma. Z těch nejběžnějších je na místě jmenovat následující:
- Ocílka
- Olejový brousek
- Elektrické ostření
- Brousící kolečka
Broušení ocílkou
Jedná se o způsob, který často využívají filmaři. Na pohled je totiž poměrně efektní. Mnohem důležitější je ovšem jeho efektivita. Při broušení má člověk ocílku v jedné ruce, v druhé nůž. Vlastní broušení má podobu přejíždění nožem po ocílce. K tomu, aby bylo nabroušení skutečně kvalitní a maximálně efektivní, je třeba přejíždět nožem po ocílce po celé délce a důležité je i to, aby nůž mířil kolmo na ocílku. Broušení přes ocílku je však ve skutečnosti velmi pomalé.
Nože: Zdroj obrázku Pixabay.com
Olejový brousek
Použití lehce naolejovaného plochého brusného kamene je dalším častým způsobem broušení čepelí v domácnosti. Broušení nože probíhá ve dvou tazích po brousku ve směru od sebe a k sobě, vždy s otočenou čepelí.
Elektrické ostření
Zatímco dříve se elektrické brusky hodily svým vzhledem spíše do dílny, dnes disponují designem, který skvělě zapadne i na kuchyňskou linku. I za cenu pod 2 tisíce korun tak budete mít k dispozici možnost okamžitého, spolehlivého a rychlého broušení nožů kdykoliv bude třeba.
Brousící kolečka
Na konec jsme si nechali možná nejjednodušší a nejrozšířenější způsob broušení nožů. Brusky v podobě dvou řad koleček, mezi kterými se dlouhými tahy čepel brousí, jsou nejběžnějšími mechanickými bruskami a svoje uplatnění naleznou v každé domácnosti.
Čepele nožů: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.