Domácí bioodpad: Cenná surovina pro výrobu kompostu

Slupky

V současné době dochází k renesanci péče o zdraví krajiny a uvědomělý přístup k bioodpadu je nezbytnou součástí této péče. Bioodpad je druh odpadu, který lze v domácích podmínkách za určitých podmínek znovu využít jako přírodní kompost. Je mezi námi mnoho těch, kteří již nyní třídí rodinný bioodpad. Jiní kuchyňský odpad vůbec nesbírají a vesele ho vyhazují do kontejneru na odpadky, ale jsou i tací, kteří by rádi začali se sběrem kuchyňských zbytků, ale nevědí, jak na to.

Co má místo v kuchyňském bioodpadu?

Do rodinného bioodpadu patří především slupky z ovoce a zeleniny, nať ze zeleniny, skořápky, ale také čajové sáčky nebo kávová sedlina, zbytky pečiva atd…. To vše lze kompostovat. Plody z citrusů nebo slupky z banánů jsou také součástí bioodpadu, ale není vhodné je shromažďovat ve velkém množství. Jinak podléhají plísni. V každém případě nemají v bioodpadu místo živočišné zbytky, jako je maso (ať už vařené nebo dušené), kosti, mléčné výrobky, tuky nebo zbytky z vařené stravy (např. polévky).

Jak bioodpad uložit?

Bioodpad sbíráme nezávisle na ostatním odpadu. Ideální je odkládat ho do nádob, které umožňují cirkulaci vzduchu a sušení. To celkově snižuje vznik hniloby a tím i zápach bioodpadu. V uzavřeném „kontejneru“ se na dně může tvořit vodnatý výluh, ve kterém se odpad začne zanedlouho rozkládat. V případě, že přemýšlíte, jaký druh nádoby na bioodpad zvolit, máte několik alternativ. Pokud bydlíte ve městě a bioodpad odvážíte na chatu, zahradu nebo do speciálního kontejneru na bioodpad jednou za čas, je nejlepší keramická nádoba nebo odvětrávaný kontejner nebo kombinace obou.

Bioodpad
Foto: Pixabay

Kompostovatelné obaly lze vkládat do obou a lze je kompostovat společně s bioodpadem. Keramické nádoby mají nejčastěji na dně víka filtr, aby se zabránilo šíření pachů. V horní části jsou otvory umožňující větrání a sušení odpadu. Obvykle se jedná o opravdu užitečný způsob třídění bioodpadu, kdy stačí, abyste jej vynášeli jednou týdně. Nádoby lze zavěsit na dveře kuchyňské linky nebo může stát volně a keramický nebo nerezový model speciálního tvaru lze postavit na kuchyňskou linku.

Kam s nasbíraným bioodpadem?

Na konec ukládáme nasbíraný bioodpad do domácího kompostéru, zahradního kompostu nebo do sběrné nádoby na bioodpad. V případě, že máte u domu zahradu, stačí nádobu na kompost vynést zhruba jednou za tři dny v závislosti na množství bioodpadu. V případě, že nemáte možnost odvézt kuchyňský bioodpad do kompostéru pod širým nebem nebo do sběrné nádoby na bioodpad, je ve světě dobře známé domácí vermikompostování.

Kompost
Foto: Pixabay

Vermikompostér stačí umístit v kuchyni a bioodpad do něj rovnou vyhodíte. Zajišťuje nejvyšší možnou kvalitu, jaké lze v domácím, rostlinném a mechanickém kompostování dosáhnout. Lze ho použít k ošetření pokojových nebo venkovních rostlin, čímž se ušetří náklady na nákup hnoje. Vermikompost lze navíc smíchat s výsevním substrátem nebo jej darovat či rozprostřít na předzahrádce.

Zdroje info: pestujme.cz, novinky.cz

Náhledové foto: