Dokážete popsat rozdíl mezi ratanem a proutím? A co je na nábytek lepší?

proutí

V poslední době je využití přírodních prvků v domácnostech stále častější a žádanější. Patří mezi ně také ratan a proutí. I když jsou od sebe na první pohled  téměř k nepoznání, rozdíl mezi nimi je vcelku podstatný. Seznamte se proto nyní se všemi rozdíly.

Proutí a kam s ním

Pravé proutí pochází z keřů či stromů jako je naše vrba nebo o něco exotičtější bambus. V každém případě se jedná o ohebné větve. Proutí se potom může používat jak neloupané, tak loupané. V obou případech je kterýkoliv produkt z něj vyrobený odolný, dobře vypadající a má snadnou údržbu. Výrobkům z proutí nějak zvlášť nevadí ani voda. Proutí nachází uplatnění především v interiéru, pokud je ale kvalitní, může přestát i nějaký čas i venku.

ratan

Foto: Pixabay

Ratan a jeho využití

Specifikem ratanu je fakt, že se jedná o vlastně o liánu z pralesů jihovýchodní Asie. Stejně jako proutí, i ratan je lehký a je možné jej tvarovat. Celkem existuje 600 druhů této liány. Nábytek, který se z ratanu vyrábí je lehký, pružný a má přírodní vzhled. Stejně jako z proutí i z ratanu se kromě nábytku vyrábí například koše, nebo celá řada dekorací.

A stejně jako proutí je ratan možné používat, jak oloupaný, tak neoloupaný. Ten neoloupaný je určen především pro venkovní použití, neboť je odolný proti vnějším vlivům. Naopak loupaný ratan je náchylný k poškozený a používá se proto jen v interiéru. V současné době lze narazit také na ratan umělý. Na pohled je stejný jako pravý ratan a je oproti němu dokonce odolnější. Chybí mu ale to hlavní: kouzlo přírodního materiálu.

Zdroje informací: https://living.cz/clanek-393872-je-lepsi-ratan-nebo-prouti-jaky-je-mezi-nimi-rozdil

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/ratan-neni-zadne-prouti

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.