Dejte vale hynoucím bylinkám a dejte jim co potřebují
Rádi pěstujete bylinky doma, ale každou zimu se vaše rostliny uloží k zimnímu spánku a přestanou se vyvíjet? Je to proto, že zkracující se dny jsou pro rostliny v přírodě signálem, že je čas zmírnit jejich metabolismus a usnout. Zde je jednoduchá metoda, která vám pomůže pěstovat bylinky po celý rok!
Většina bylinek od nás nevyžaduje velkou péči. Obvykle stačí, když je jednou za čas zalijeme a necháme na slunném místě. Špatné je, že právě světlo se našim rostlinám během zimy nedostává a není divu, že prakticky vůbec nerostou. Pomoc nenabízí ani v případě, že je umístíme do kuchyně nebo obývacího pokoje, kde máme světlo během večera. Osvětlení z obyčejných žárovek není dostatečně intenzivní nebo barevné, aby mělo na rostliny nějaký vliv. K pěstování rostlin pod umělým osvětlením se používají speciální LED světla.
LED světla určená pro pěstování rostlin
Ze začátku se LED světla nijak neliší od světel, které používáme k osvětlení našich domovů. Ovšem pěstební LED světla se od běžných liší barvou (vlnovou délkou) a koncentrací světla, které přenášejí. Aby se rostliny pod umělým osvětlením dobře vyvíjely, potřebují co nejbližší podmínky k dennímu světlu. Nemusíte se stresovat, že by vás to příliš zatěžovalo při osvětlování bylinek.
Pokročilá světla jsou mimořádně účinná, a i při dnešních vysokých nákladech na elektřinu vás jejich provoz vyjde na pár korun měsíčně. Většina domácích pěstitelů si vystačí s příkonem 10-40 wattů. LED světla se zavěšují přímo nad rostliny, aby mohly využít veškerou životní energii vyzařovanou LED diodami k růstu. Přesná výška zavěšení závisí v zásadě na výkonu světla, ale navíc i na druhu a stáří rostliny.
Přesná výška zavěšení se pohybuje v rozmezí 10-40 cm nad rostlinami. Mladé rostliny, sazenice nebo výpěstky jsou citlivější než nově vzrostlé rostliny. V počátečních fázích života rostlin zavěste světlo co nejvýše a pomalu snižujte odstup od vrcholků rostlin.
Zdroje info: pestujeme.cz, ceskestavby.cz
Náhledové foto: Pixabay