Dáváte utěrku na dvířka trouby? Podpoříte tak šíření choroboplodných zárodků a bakterií
Utěrka je neodmyslitelným pomocníkem v kuchyni. Slouží k utírání nádobí nebo rukou, či čištění pracovní plochy. Každá hospodyňka má své místo, kde ji odkládá, aby ji měla v případě potřeby po ruce. Takovým místem bývají často dvířka trouby. Jeví se to sice jako praktický způsob, ale věděli jste, že může být i dost riskantní?
Proč neodkládat utěrku na dvířka od trouby?
Spousta hospodyněk odkládá použitou utěrku právě na dvířka trouby, aniž by si uvědomovala, že to může mít nebezpečné následky. Pokud je trouba právě zapnutá, může se to jevit jako dobrý způsob toho, jak utěrku nechat rychle vyschnout. Trouba je jedním z nejčastěji používaným spotřebičem v kuchyni. A ruku na srdce, jistě si před každým otevřením jejích dvířek neumýváte ruce. A to je ten problém. Na madle trouby se tak udržují bakterie a choroboplodné zárodky, které se mohou přenést na odloženou utěrku. Takto kontaminovanou utěrku pak používáme například k utírání nádobí v dobré víře, že bude čisté a dezinfikované. Tímto způsobem ale naopak můžete mikroby roznést po celé kuchyni. Výsledkem mohou být nepříjemné střevní potíže a v nejhorších případech i otrava jídlem.
Foto: Pixabay
Jak se nejlépe starat o kuchyňské utěrky?
Utěrky nám pomáhají udržovat čistotu v kuchyni, proto bychom měli dbát na jejich čistotu a sterilitu. Tento typ domácích textilií rozhodně neperte nikdy ručně, ale naopak vždy v pračce, ideálně při teplotě 90°C. K pracímu prášku můžete ještě přidat jedlou sodu, která pomáhá odstranit i odolné skvrny. Po usušení utěrky vždy vyžehlete, tak zničíte poslední bakterie. Při používání ji odkládejte na čisté místo. Nikdy rozhodně nepoužívejte stejnou utěrku na utírání nádobí a rukou. Tento zlozvyk totiž také napomáhá šíření choroboplodných zárodků.
Které materiály jsou nejlepší?
Při používání kuchyňských utěrek je také důležité dbát na materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Základní pravidlo je, aby byly savé a nepouštěly chloupky. Skvělé absorpční vlastnosti mají froté utěrky, které používaly už naše babičky. Dobrá je také kombinace bavlny a bambusového vlákna nebo lnu. Na leštění skla pak používejte utěrky lněné. Moderní jsou hadříky z mikrovlákna, které se používají díky svým sacím schopnostem a odpuzování bakterií zejména na čištění kuchyňských povrchů.
Zdroje, info: www.zdravetipy.dobrenoviny.sk, www.dumazahrada.cz
Náhledové foto: Pixabay