Další invazivní škůdce na obzoru: japonský brouk útočí na evropské zahrady

Japonský brouk

Slyšíte? Japonský listokaz už pomalu klepe na brány na českých hranicích. Tento nenápadný drobný hmyz patří mezi nevítané a dost možná i nebezpečné škůdce. Začal se bleskurychle šířit po celém evropském kontinentu a je třeba mít ho na očku.

Pozor na japonského brouka

Japonskému brouku, kterému se odborně říká Popillia Japonica představuje pro celou Evropu velkou hrozbu. Vyvolává v poslední době nepokoje hlavně u zemědělců a pěstitelů zemědělských plodin. V Evropě se rychle množí a bohužel zde nemá ani žádné nepřátele. Množství tohoto hmyzu není možné díky tomu nikterak přirozeně regulovat. Řady škůdců našich zahrad se tak opět rozrostly.

Japonský brouk

Foto: Pixabay

Ničí nejen úrodu na polích, ale cizopasí bez milosti i na lesních porostech a okrasných rostlinách, kde ho jen tak pouhým okem nepřehlédnete. Jeho nápaditě zelená kovovitá barva upoutá pozornost na první pohled. Bílé leč i drobně chlupaté pruhy na zadní straně těla jsou typickým poznávacím znakem tohoto ne příliš oblíbeného brouka. Jeho tělo se vejde do délky jednoho centimetru.

Nebezpečné jsou především jeho larvy, jenž dokážou spořádat velký objem kořenů rostlin i trav. Ponravy jsou tiché a nenápadné, žijí několik měsíců v půdě. Na jaře se z nich pak vylíhnou dospělí jedinci, kteří začnou s požíráním zpravidla u horních částí rostlin. A tak to jde pořád dokola. Zničit dokáží prakticky všechnu úrodu.

Poprvé v Itálii

Odhalen byl tento nevšední brouk poprvé v severní Itálii v roce 2024. Poté byl spatřen i ve Švýcarsku a během letních dní dokonce i na fotbalovém trávníku v Basileji.

Zamoření tímto invazivním druhem se nevyhnulo ani Německu, konkrétně město Freiburg. Právě zde byl brouk odhalen na místě v jedné feromonové pasti. Němci poté neváhali pátrat, monitorovat i trasovat. Tento objev považovali za varování se zdviženým prstem. Díky stálému oteplování se těmto druhům bude u nás dařit lépe a lépe.

Nejčastěji ho můžete spatřit na listech růží, vinné révy, ovocných stromech, nebo různých druzích zeleniny. U travnatých porostů způsobuje především hnědnutí. Pochutnat si dokáže až na 300 druzích rostlin, je neodbytný a často i dotěrný. Zbavit se ho na lusknutí dvou prstů bohužel nedokážeme. Jakmile ho ale spatříte, je třeba tento hmyz urychleně odchytit a zlikvidovat.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/japonsky-brouk-invaze-hranice-destrukce-obavy/

https://www.nasdum.eu/skudci-na-zahrade-a-jak-s-nimi-spolehlive-zatocit/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.