Co způsobuje hnědnutí tújí? Na vině mohou být plísně, mšice nebo roztoči

Chaloupka

Zerav západní neboli Thuja je součástí mnoha zahrad. V minulosti je lidé volili jako skvělou variantu rychle rostoucího stálezeleného živého plotu. V současné době ovšem majitelé moderních výstaveb volí místo nich jiné rostliny, jako například bobkovišeň, černý jeřáb nebo habr. Pokud je již v zahradě máme je ale škoda se jich zbavovat. Častým problémem, který majitelé těchto porostů musí řešit, je jejich hnědnutí. Co jej způsobuje a jak se s ním vypořádat vám přineseme v tomto článku.

Proč pěstovat túje?

Túje jsou velmi oblíbené pro pěstování živého plotu. Jejich výhodou je to, že jsou zelené po celý rok, rychle rostou a dají se dobře tvarovat. Dokážou odolat ostrému slunečnímu záření i tuhému mrazu.  Nejsou sice náročné na pěstování, ale i tak se můžeme setkat s problémem, který tyto rostliny napadá, a to je hnědnutí větví.

Jaké jsou příčiny hnědnutí tújí?

Pokud si všimnete, že váš porost začíná hnědnout, je na čase včasného zákroku. Hnědnutí můžeme nejprve pozorovat uvnitř rostliny, když rozhrneme její větve. Než začneme porost ošetřovat, měli bychom nejprve odhalit příčinu hnědnutí. Nejčastější příčinou je plísňové onemocnění. Přítomnost plísní nebo hub poznáme podle změny barvy jehličí a odumírání šupin a výhonků. V tomto případě lze použít domácí prostředek. Přidáme deset prolisovaných stroužků česneku do jednoho litru vody a vytvoříme roztok, který necháme 24 hodin odstát. Tento postřik slouží jako přírodní antibiotikum a stříkáme jím túje každý den. Uvidíte, že brzy rostliny získají zpět krásnou zelenou barvu.

Foto: Pixabay

Škůdci jako původci hnědnutí tújí

Mezi hlavní škůdce, které mohou napadat túje, se řadí hmyz, nejčastěji mšice a roztoči. V tomto případě je už nutné sáhnout po speciálním roztoku, který seženeme ve specializovaných obchodech. Pokud se nám i přes ošetření nepodaří rostlinu zachránit, je nutné ji pokácet a spálit, aby se vajíčka nebo larvy nedostaly i na okolní rostliny.

Dalšími příčinami hnědnutí tújí může být hustá výsadba, nedostatek živin, jako je draslík, dusík nebo fosfor. Proto rostliny pravidelně kontrolujte a nezapomínejte na pravidelnou zálivku a hnojení.

Zdroje info: Autor, www.ireceptar.cz, www.rostlinky.cz

Náhledové foto: Pixabay