Co všechno obnáší stavba krbu svépomocí
Krb je určitě nepostradatelným doplňkem do rodinných domů a chalup, pro vytopení celého prostoru, nebo pro občasné přitápění a navození té správné atmosféry. Rozhodli jste se, že chcete mít doma také krásný krb a chtěli byste jeho stavbu provést svépomocí? Poradíme vám, jak na stavbu krbu svépomocí a na co si dát při stavbě krbu pozor.
Krokem číslo jedna je stavební připravenost
Dříve, než si svůj vysněný krb začnete naostro zařizovat, je dobré učinit pár přípravných kroků, díky kterým si velmi zjednodušíte přechod k vašemu novému způsobu vytápění. Soustředění bychom měli věnovat určitý stavebním prvkům, které mají na fungování krbu přímý vliv. není úplně hračka, na dalších řádcích se tak dozvíte, na co si dát při stavbě svépomocí pozor. Stavba krbu není úplně hračka, na dalších řádcích se tak dozvíte, na co si dát při stavbě svépomocí pozor.
Funkční komín je základ
Funkční komín je nejdůležitějším prvkem správně fungujících krbů. Kvůli správnému tahu by měl mít komín délku alespoň 4 metry a více, přičemž tento by měl pravidelně revidován revizním technikem zpracovávajícím revizní zprávy o stavu komína. Průměr takového komína by měl být 150 mm a více v případě varianty krbových kamen, pro krbové vložky se doporučuje průměr komína 180 až 200 cm. Pokud si nejste jistí, nebojte se zvolit větší průměr, v takovém případě lze užít redukce na změnu průměru kouřovodů. Vstup do komína z místnosti se pak má pohybovat ideálně mezi 150-200 cm nad zemí, nejvíce však 50 cm pod stropem.
Nezapomeňte na nehořlavou podlahu
Je třeba mít na paměti, že tato topná tělesa mají dvě hlavní vlastnosti – pracují s ohněm a mají nezanedbatelnou hmotnost. Z těchto důvodů je doporučována zpevněná podlaha, optimálně betonová či jiná nehořlavá deska o nosnosti 500 kg a více. Podlaha pod krbem / kamny by skutečně měla být z nehořlavého materiálu čili není-li možná dlažba či jiný nehořlavý podklad, hodí se skleněná či plechová deska.
Kvalitní stěna poslouží jako nosná zeď
Co se stěn týče, pravděpodobně vás nepřekvapí, že ve stěnách, u kterých je krb přistavěn, nesmí být rozvody elektřiny, vody či plynu. Krb stavíme na zeď, která v sobě nemá žádné praskliny, díry apod. Krbu poslouží jako nosná zeď. Pomocí kominické těsnící šňůry vyplníme prostor mezi redukcí a komínovou tvarovkou. Pokud je připravena nosná stěna, pokračujeme přípravou místa pro krbovou vložku. Jako stojan pro krbovou vložku můžeme použít Ytong, pokud teploty přesáhnou 60 stupňů, je potřeba vložení izolace.
Věnujte pozornost také externímu přívodu vzduchu
Oheň potřebuje dýchat, to je známá věc. A vězte, že dýchá hodně. A aby pak „nekradl“ vzduch vám, je lépe mu udělat vlastní dýchací cestu. Většina krbových kamen a krbových vložek má dnes již možnost přívodu vzduchu z jiné místnosti či z venku. Tuto variantu lze zařídit vícero způsoby, ať už klasickým prostupem do zdi či podlahy nebo vedení komínem. V opačném případě se (zejména u dobře zaizolovaných místností) připravte na občasné větrání.
Zvažte, zda nesvěřit raději stavbu krbu odborníkům
Stavba krbu svépomocí představuje určitá rizika. Může dojít ke špatnému výběru krbové vložky, její špatné instalaci, použití nekvalitních materiálů, nebo neodborné stavby.
Zatímco výše uvedené body lze vnímat velmi obecně, např. v otázkách instalace vzduchotechniky či výpočtu výkonu teplovodního výměníku je vždy na místě pozvat odborníky na konkrétní posouzení situace. Instalace topného systému je proces, který vyžaduje zodpovědnost, tato se vám správnou funkčností bohatě vrátí. Proto doporučujeme zvážit, zda se stavbou vašeho nového krbu neobrátit raději na odbornou firmu. Získáte tím jistotu nejen toho, že bude krb z hlediska výkonu správně dimenzován, ale také že je postaven z pohledu bezpečnosti správně.
Zdroj info: https://www.give.cz/
Náhledové foto: Se svolením společnosti Give.cz
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.