Co udělat před koupí nemovitosti
Chcete-li vlastní rodinný dům, určitě k tomu potřebujete koupit pozemek, na kterém již stojí či bude stát váš budoucí domov. Dnes se zaměříme na to, co dělat před koupením této nemovitosti. Na co si dát pozor a co dobře promyslet a ověřit. Pojďme tedy na to!
Nahlédněte do katastru nemovitostí
Všechny pozemky jsou vedeny v katastru nemovitostí a zde najdete všechny potřebné informace, zejména o tom, kdo je vlastní nebo jaká břemena tyto věci zatěžují. Do katastru pak můžete nahlížet i online. Proto je dobré, pokud si vyhlídnete nějaký pozemek, podívat se zejména na vlastnictví pozemku. Kdo pozemek vlastní? Je ve spoluvlastnictví nebo ve společném jmění manželů? To vše zde najdete. Dále se zaměřte na věcná břemena, která mohou být k pozemku zřízena. Půjde zpravidla například o břemeno chůze, jízdy a podobně. V katastru můžete vidět také zástavní právo, tedy zda je nemovitost zastavena kvůli nějakým úvěrům.
Přístupová cesta
Ta může být klíčové nejen proto, abyste se na svůj pozemek a do svého domu v budoucnosti dobře dostávali, ale zejména pro stavební činnost. Pokud chcete na pozemku stavět svůj dům, podívejte se, zda bude mít stavební technika přístup k pozemku. Pokud tomu tak není, chtějte po dosavadním majiteli, aby vám ji u sousedních pozemků zřídil, jako věcné břemeno chůze a jízdy. Tuto podmínku lze začlenit i do kupní smlouvy.
Lze na pozemku stavět?
Dobré je také si zjistit dopředu, zda vůbec můžete na pozemku stavět. Navštivte stavební úřad, pod který pozemek spadá a zeptejte se zde. Nestačí, zda lze na tomto pozemku stavět, zeptejte si i na podmínky stavby, které jsou někdy dány. K takovému dotazu použijte Žádost o územně plánovací informaci. K této žádosti přidejte jednoduché schéma domu, který byste chtěli stavět (stačí půdorys a tvar).
Zdroj náhledové fotografie: Pixabay.com
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.