Co si představit pod pojmem bezodpadová domácnost

recyklace

Ekologie a šetrnost k životnímu prostředí jsou mottem dnešní doby. Jedním z pojmů, které se v současné době skloňují právě v souvislosti s ekologickým chováním, je bezodpadová domácnost. První průkopníci tohoto stylu vedení domácnosti se objevili mezi influencery ve Spojených státech, to, co se snaží dělat má ale platnost a relevantnost doslova celosvětovou. Co konkrétně si tedy pod pojmem bezodpadová domácnost představit?

Co je bezodpadová domácnost

Jak již název napovídá, bezodpadová domácnost není nic jiného než domácnost, kde se její obyvatelé snaží o zužitkování veškerého odpadu k dalšímu využití. V dnešní době totiž produkujeme nesmírné množství odpadu, který ale často dále nevyužíváme a tím zatěžujeme životní prostředí, o které je však třeba skutečně pečovat.

Plastové lahve na dně oceánu i odpad, který končí ve vašem odpadkovém koši: jedná se o dvě tváře téhož problému. Naše planeta je dnes doslova zaplavena odpadky a množství odpadu se stále zvyšuje. Navíc proniká i do těch zdánlivě neprosto nepřístupných míst a plasty najdeme již i na dně nejhlubších míst oceánů.

Netříděný odpad, který není dále recyklován stojí v jádru tohoto problémy. Je tomu tak i přesto, že již dávno máme zavedené potřebné kontejnery na jednotlivé druhy odpadu. Je odpovědností každého z nás, jak se k tomuto problému postaví ve své vlastní domácnosti. I na této úrovni je potřeba jak recyklovat, tak redukovat množství odpadu. Ne ve všech domácnostech to tak úplně funguje. Jak tedy učinit ze své domácnosti takovou, které by slušelo označení bezodpadová?

odpadky

Foto: Pixabay

Zbavte se nepotřebných věcí

Sklepní prostory nebo třeba půdy jsou mnohdy plné nepotřebných věcí, které by se ovšem daly využít k výrobě věcí nových, alespoň za předpokladu jejich důsledného rozřazení a jednotlivého materiálu. Doma míváme celou řadu věcí, které již nepoužíváme ale s přístupem “přeci se to nevyhodí a co je doma, to se počítá“ je stále zbytečně skladujeme. Nejen, že nám zabírají doma místo, ale pokud bychom je poslali např. skrze bazar zpět do oběhu, anebo prostřednictvím sběrných dvorů, případně zmíněného tříděného odpadu na recyklaci.

Skladování nepotřebných věcí má i další negativní rozměr. Z některých materiálů se časem uvolňují do ovzduší, půdy nebo vody nebezpečné látky, které jsou následně zátěží pro životní prostředí. Vždy je proto dobré mít doma jen věci, které skutečně používáte. I to je součást bezodpadové domácnosti.

Volte správně vybavení domácnosti

Mluvíme-li o vhodně zvoleným vybavením domácnosti, máme na mysli především vyřazení takového vybavení, které má jen velmi krátkou dobu použitelnosti. Může jít např. o jednorázové nádobí, různá brčka, míchadla apod. Nahraďte plast jiným materiálem tak, aby nebyl zátěží pro životní prostředí. Na tento princip myslete už při nakupování. Vybírejte si zboží v recyklovatelných obalech, namísto plastových sáčků na pečivo či ovoce a zeleniny volte vlastní látkovou tašku apod.

Co se organického odpadu týká, ideální možností je kompostování, vždyť i zbytky slupek od ovoce a zeleniny mohou posloužit k vypěstování zdravých plodů daleko snadněji než umělé chemické postřiky. Dnešní moderní kompostéry lze mít i v bytech nebo na balkónech.

Zdroj informací: https://www.living.cz/bezodpadova-domacnost-hybe-svetem-vlastne-obnasi/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.