Co očekávat od nábytku z kompozitních materiálů
Pojem kompozitní materiál si většina lidí spojuje především s takovými obory jako jsou letecký či automobilový průmysl nebo vesmírné technologie. Kompozitní materiál je ale obecný pojem a zahrnuje nespočet různých typů, které se prosazují ve stále větším množství oborů. Jedním z nich je i výroba stavebních materiálů a v neposlední řadě také nábytku. Jak konkrétně tedy takový nábytek vypadá a jaké má vlastnosti?
Co jsou kompozitní materiály?
Jako kompozitní jsou označovány ty materiály, které jsou složené ze dvou či více různých materiálů, jež se významně liší svými vlastnostmi, ale jejichž kombinací vznikne materiál nový, s unikátními vlastnostmi. V nábytkářství si v poslední době získává materiál, který se obecně označuje jako „umělý kámen“ a který se skládá z minerálního prášku a polymerního materiálu. Na trhu je potom dostupný pod nejrůznějšími komerčními názvy jako Corian, Silgranit, nebo třeba Kerrock.
Vlastnosti umělého kamene
Kompozitní umělý kámen charakterizuje vysoká pevnost a současně velmi zajímavá tvárnost, díky které se z něj dají vytvářet prakticky jakékoliv tvary, stejně jako lze upravovat jeho povrch. Omezení nepředstavuje ani velikost vytvářených kusů nábytku, z umělého kamene je možné vytvořit prakticky libovolně velkou konstrukci. Velkou výhodou je, že se jedná o materiál neporézní, tj. velmi snadno se udržuje a je odolný vůči vodě a vlhkosti. Materiál je navíc prakticky nehořlavý a samozřejmě zdravotně nezávadný.
Zdroj obrázku: Wikimedia Commons
Umělý kámen a nábytek
Díky své variabilitě může umělý kámen sloužit jako materiál pro výrobu jakéhokoliv kusu nábytku. Vytvářet z něj lze libovolné designové prvky a nábytek tak zapadne do jakéhokoliv interiéru. Z hlediska designu je zajímavý i fakt, že jednotlivé části z umělého kamene se spojují bezspárově, technologií lepení spojenou s broušením. Je tak možné vytvořit prvky beze spár a přechodů, což je designově velmi zajímavé řešení, které vyvolává dojem jedinečnosti a exkluzivity.
Samozřejmostí je možnost jakýchkoliv barevných a povrchových úprav. Nábytek snese velmi vysoké zatížení, je odolný proti poškození a oproti očekávání je na dotek velmi příjemný a teplý. Vyrábět z něj lze židle, stoly či skříně stejně jako kuchyňské desky (v nichž je přímo integrovaný dřez ze stejného materiálu bez jakéhokoliv viditelného přechodu) apod. Díky své odolnosti může být bez problémů použit i v koupelnách a jiných místnostech se zvýšenou vlhkostí, případně v komerčních prostorách, kde nábytek čeká opravdu silné zatížení.
Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.