Co je třeba vědět o zahradním pěstování masožravek

masožravá rostlina

Obtěžuje vás na zahradě hmyz? Pořiďte si do zákoutí vaší zahrady masožravky. Přijdou vám vhod hlavně v době léta, kdy je hmyzu nejvíce. Je to samozřejmě nadsázka, faktem ale je, že Charles Darwin by vám o mucholapkách pověděl asi nejvíc, zasvětil mucholapkám podstatnou část svého života. Obsáhlé studie ho vedli k podrobnějším poznatkům, které ho místy doslova až pohltily. Až tak mohou být masožravky zajímavé. Tyto rostlinné druhy patří mezi vůbec nejzajímavější úkaz přírody. Zeleným rostlinám chutná hmyzí maso. Zní to občas jako sci-fi, ale je to tak. My teď na chvíli nahlédneme do tajemné „duše“, těchto vzácných rostlin.

Rašeliniště

Vhodné umístění a dešťová voda budou pro správný růst masožravek rozhodující. Vysaďte je tam, kde jim jiné rostliny nebudou příliš konkurovat. Dopřejte jim rašelinu bohatou na vodu. Rašelinové jezírko, v němž budete mucholapky sázet, by mělo být zhruba alespoň jeden metr hluboké. O dostatek hmyzu nebudete mít v blízkosti nadměrně vlhkého prostředí nouzi. Řádné mokřady zajistí masožravkám i dostatek obživy.

Zásobovat rašeliniště vodou můžete ze svých vlastních zdrojů pomocí zachycené dešťové vody. Udržitelnost spodní vlhkosti je pro mucholapky rozhodující. Na zásobách dešťové vody bude záležet ze všeho nejvíce, stejně tak i na přísunu slunečních paprsků. Osluněné rašeliniště bývá pro masožravky ráj.

Co sázet v okolí masožravek

Vyhněte se růžím, sázejte zde nízké dřeviny, vhodné jsou kupříkladu čarověníky. Na samém povrchu rašeliniště vytvořte pahorky a různě velké prohlubně. Vysadit zde můžete i různě zelené mechy. Do prostoru umístěte sem tam i nějaký pařez. Hodit se mohou i různě veliké balvany, například křemen anebo žula.

masožravá rostlina

Foto: Pixabay

Jak ozdobit rašeliniště

Ozdobou mohou být i různé keře nebo zakrslé dřeviny: urostlé keříky kalmie, klikvy, plazivé vrby, zakrslé břízy se do prostoru rašeliniště báječně hodí. Pokud si budete chtít rašeliniště pěkně ozdobit, sáhněte nejlépe po rojovníku bahenním. Bílé drobné kvítky vaše místo pěkně rozzáří. Vysadit zde můžete i suchopýry, nebo ostřice. A nakonec i vzácné masožravky.

Které masožravky se do zahrady hodí nejvíce

Mezi nejznámější patří rosnatka okrouhlistá. Má krátké listy, na první pohled je méně patrná. Na kapičky rosy na svých drobných listech láká hmyz nejčastěji. Nenechte se zmást jejím nízkým porostem. Je v lovení hmyzu velmi aktivní.

Tučnice pěstujte na zahradě jen za podmínek, že bude mít voda kam odtékat. Vhodná půdou je rašeliniště s trochou písku a perlitu. Kyselá, odvodněná půda bude mrazuvzdorným tučnicím vyhovovat. Mezi královny rašelinišť patří bezesporu také severoamerické špirlice. Ty se mohou pochlubit svými lapavými listy.

Jsou to ale asi láčkovky, které uchvátí pěstitele zpravidla nejvíce. Tyto masožravky jsou schopné do kalichů smrti pochytat i větší hmyz. Někdy lapnou i malou žabku. Jedná se však o masožravky z tropických oblastí, na zahradu se moc nehodí.

Zdroje informací: https://www.peknebydleni.cz/masozravky-muzete-mit-i-na-sve-zahrade/

https://chovatelka.cz/clanek/pravidla-uspesneho-pestovani-masozravych-rostlin

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.