Co je dřevostavba a jaké jsou její druhy
Co je to dřevostavba? Jaké jsou druhy a možnosti?
Víte, co je to dřevostavba? Čím je přesně charakteristická a jaké má specifikace? A jaké existují konkrétní druhy? Podívejte se na hlavní charakteristiku
Většina lidí celý život sní o bydlení ve vlastní domácnosti. Když se pak tyto sny začnou měnit ve skutečnost a oni konečně začnou realizovat plány na výstavbu nového domu, hned na začátku se musejí potýkat s první velice zásadní otázkou – jaký typ domu by jejich potřeby a touhy dokázal uspokojit? V posledních letech se poměrně značné oblíbenosti napříč širokou světovou populací těší zejména dřevostavby, které přinášejí neotřelý design a zároveň celou domácnost jedinečně provoní. Ani dřevostavby ale samozřejmě nejsou otázkou pouze jednoho typu stavby, na trhu se jich nachází hned několik. Pro kterou se ale rozhodnout?
Úkolem tohoto článku je představit čtenářům všechny dosud známé typy dřevostaveb a jednoduše jim vysvětlit, v čem se od sebe navzájem liší. Pokud vás tato tématika zaujala a chtěli byste se o ní dozvědět ještě více informací, určitě pokračujte ve čtení k následujícím řádkům. Určitě se vám to vyplatí
Co je vlastně dřevostavba?
Dřevostavba je speciální typ domu, který vyniká zejména svou rychlou výstavbou, takže se hodí pro ty z vás, kteří chtějí mít otázku bydlení co nejdříve vyřešenou. Tento typ staveb má v naší historii opravdu bohatou historii, protože již naší dávní předkové s tímto materiálem dokázali vykouzlit prostory vhodné pro žití. Nutno však podotknout, že ty současné se od dřívějších v mnohém liší, a to zejména proto, že technologie za ty roky šla mílovými kroky kupředu.
Pod pojmem „dřevostavba“ se skrývá prakticky jakýkoli dům, který je z velké části vytvořený pomocí dřeva. Na trhu se nachází hned několik typů, které každý do jednoho mají potenciálnímu zákazníkovi co nabídnout. Základní materiál pro tvorbu dřevostaveb se dá v zásadě rozdělit do tří skupin – desky, řezivo a izolační materiál. A jaké typy dřevostaveb s těmito materiály operují? Na to se podívejte v následující části.
Roubené a srubové stavby
První nemůžeme zmínit nic jiného než klasické bungalovy a sruby. Tímto způsobem se dříve hojně přistupovalo k výstavbě venkovských stavení a právě originální design je důvodem, proč se lidé tímto směrem vydávají i dnes. Důležitým faktorem vedoucím k rozhodnutí postavit roubenku nebo srub je bezpochyby atmosféra, která na vás při vstupu do interiéru i pohledu na vnější kostru dýchne. I cena vás přesvědčí, protože se jedná o levné dřevostavby. V době, kdy se ceny všeho kolem nás rapidně zvyšují, tento fakt jistě oceníte, že ano?
Dále vynikají skvělými akustickými vlastnostmi a přirozená filtrace skrz stěny zaručuje obyvatelům neustálý přísun čerstvého vzduchu. Mezi jednotlivé hranoly, z nichž se kostra domu skládá, se umisťuje speciální izolace a i díky tomu stěny perfektně vyrovnávají rozdílové teploty mezi vnějškem a vnitřkem. Teplo se navíc v místnostech velmi dobře zadržuje. Takové domy jsou vysoce odolné proti velké vodě.
Masivní panelové konstrukce
Panely z masivního dřeva jsou hojně využívané proto, že je výsledná stavba velice pevná a vhodná i pro vícepodlažní konstrukce, takže je možné vytvořit klidně několik pater. Montované dřevostavby jsou zkrátka v kurzu. Atmosféra v této stavbě samozřejmě také stojí za to. Může mít ještě lepší izolační vlastnosti než roubenka a stěny jsou vzduchotěsné. Oproti srubům a roubenkám navíc vynikají moderním vzhledem.
Konstrukce z fošen a hranolů
Dřevostavba kombinovaná z těchto dvou materiálů dovolí stavebníkům vytvořit i složitější tvary a výsledný dům je posléze doslova k nerozeznání od domu zděného. Hodí se pro tvorbu nízkoenergetických obytných prostor a materiály patří mezi ty lehčí, takže si ušetříte námahu i peníze za dražší dopravu. Na druhou stranu vám dá montáž o něco víc práce.
Skeletový systém z trámů
Poslední skupinou dřevostaveb, která podle nás rozhodně stojí za zmínku, je dřevostavba vytvořená systémem z trámů. V podstatě se jedná o systém, který pracuje na stejné bázi jako když tesaři vytvářejí krovy. Jen s tím rozdílem, že v tomto případě takto zhotoví celé dřevostavby na klíč. Trámy se uvnitř domu nechávají viditelné, což pomáhá navodit přírodní atmosféru. Mezi jednotlivými trámy je samozřejmě izolace a vnější stěny se obkládají jak jinak než ze dřeva.
Zdroj náhledového obrázku: haas-fertigbau.cz
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.