Co dělat, když v domě objevíte sršní hnízdo
Bzučení hmyzu patří k létu stejně jako dovolená a koupání. Sršni ale nemají na růžích ustláno, neboť svojí velikostí budí u lidí respekt a strach. Nepomáhá jim přitom ani fakt, že se jedná o velmi užitečné tvory, kteří dokáží ve svém okolí významně redukovat počty much nebo komárů. Pokud si tedy sršně rozhodnout postavit hnízdo v okolí domu, budou muset většinou čelit střetu s jeho majitelem. Jak má ale člověk k likvidaci hnízda přistoupit a neohrozit přitom sám sebe?
Sršeň – klidná síla
Sršeň ohromuje především svojí velikostí, její jed je ve skutečnosti méně toxický než ten včelí. Má ale jiné složení a proto sršní bodnutí více bolí. Stejně jako u včel a vos samozřejmě platí i to, že pro alergiky může být bodnutí velmi nebezpečné či dokonce smrtelné. Sršně si staví hnízda na půdách, ve stodolách, na balkonech, v prostoru oken, stejně jako se mohou usídlit v zemi. Na rozdíl od vos nejsou sršně nicméně agresivní a pokud nevyhodnotí člověka jako nebezpečí, nebudou si jej všímat.
Ať tak či onak, pokud je hnízdo blízko prostoru, kde se pohybují lidé, především pak děti, je třeba jej odstranit. Na druhou stranu, pokud je hnízdo stranou od lidí, není třeba jej ničit a lidé i hmyz si mohou jít každý svou cestou. Stejně tak platí, že pokud hnízdo objevíte až koncem léta, stačí počkat do podzimu, kdy celá kolonie vymírá a přežívá pouze královna, která hnízdo také opustí a na jaře zakládá novou kolonii na jiném místě.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Hasiči, specializovaná firma anebo svépomoc?
Volat hasiče je většinou první myšlenkou všech, kteří objeví sršní hnízdo u svého domu. Je ale třeba si uvědomit, že hasiči dle pravidel vyjíždí k likvidaci hnízd pouze pokud představují obecné ohrožení. Pokud tak máte hnízdo v uzavřeném dvoře, budete muset spoléhat na ochotu místního sboru provést likvidaci nad rámec striktního výkladu pravidel, anebo se obrátit jinam.
Jistou volbou jsou specializované firmy, které si s hnízdem také snadno poradí, připravit si ale v jejich případě budete muset tak dva až čtyři tisíce korun. Jedinou další možností je ovšem likvidace hnízda svépomocí, tu však nelze doporučit. Pokud se k ní odhodláte, použít lze v zásadě dva způsoby, buď aplikací k tomu určených insekticidů, anebo odstřihnutí volně visícího hnízda do pevné nádoby a jeho přemístění např. do lesa (samozřejmě mimo cesty a místa, kde se pohybují ve větším lidé!).
V každém případě je ale třeba dodržovat některá pravidla. Hnízda likvidujte zásadně v noci, ideálně za hodně chladné. Vždy mějte připravenou únikovou cestu, kterou se dostanete do domu a kterou za sebou můžete zavřít. Oblékněte si více vrstev oblečení a maximálně si chraňte povrch těla.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.