Co dělat a co nedělat, pokud chcete vidět kaktus kvést

01_kaktusy

Pěstování kaktusů je velmi oblíbenou činností celé řady lidí. Láskou ke kaktusům často zaplanou dokonce i děti. Jejich obliba je pravděpodobně dána dvěma faktory, tím prvním je jedinečný a exotický vzhled, tím druhým potom nenáročnost jeho pěstování. Ačkoliv toho kaktusy snesou opravdu hodně a jsou zvyklé na nehostinnost a strádání, čímž pěstitelům práci skutečně usnadňují, pokud chce někdo vidět kaktusy kvést, čeká ho hodně tvrdá práce. Základním předpokladem úspěchu přitom je, že se pěstitel vyvaruje základních chyb.

Chovejte se ke kaktusům jako ke kaktusům

Pro kaktus stejně jako pro jakoukoliv jinou rostlinu platí, že prosperovat bude pouze tehdy, když mu dokážete vytvořit podmínky podobné těm, na které je adaptovaný. Kaktusy v přírodě rostou v suchém, často teplém prostředí prostředí a mají tedy jiné požadavky než ostatní rostliny. I z toho občas plynou chyby pěstitelů, když na určitou situaci reagují podle svých zkušeností s jinými rostlinami, tj. většinou špatně…

Zalévání, hnojení a přesazování

Jak již bylo řečeno, kaktusy jsou na sucho zvyklé. S vodou se to proto nesmí přehánět. Zalévat kaktusy byste měli jednou týdně a to tak, aby se navlhčil substrát, ne více. Rozhodně nenechávejte vodu stát v misce. K zalévání používejte vodu, kterou jste předtím nechali odstát. Stejný postup udržujte i v létě. Kaktusy se chovají jako by byly ve svém původním prostředí a na horka reagují tak, že zastaví svůj růst. Je to přirozené a rozhodně to neznamená, že byste měli začít více zalévat. Naopak, pokračujte stále stejným způsobem.

Přesazování a hnojení spolu úzce souvisí. Kaktusy jsou velmi nenáročné na zalévání a platí to i pro výživu. Pokud kaktus jednou ročně přesadíte a dáte mu nový substrát, obejdete se bez hnojení. V opačném případě mu trochu živin přidejte a dvakrát ročně použijte hnojivo určené kaktusům a sukulentům.

02_kaktusy

Foto: Pixabay

Umístění a životní cyklus

Kaktusy díky své odolnosti vydrží celý rok na stejném  místě. Pokud chcete ale něco víc a očekáváte květy, musíte mu dát opravu „první, poslední“. To zahrnuje i zazimování. Přes zimu (resp. mezi říjnem a březnem) je proto vhodné je umístit do místnosti s teplotou okolo 10°C a poté je vrátit do teplejšího prostředí. Kaktusy také potřebují dostatek světla a především v letním období nesmí být v tmavém prostoru.

Zdroje info: https://www.magazinzahrada.cz/jak-primet-kaktusy-aby-kvetly-2/
https://hobby.instory.cz/2167-kaktusy-vam-nikdy-nevykvetou-jestlize-se-budete-dopoustet-techto-sesti-chyb.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.