Čištění okenních sítí: Jak na to?
Sítě proti hmyzu jsou využitelné v podstatě celoročně, v letních měsících však nejvíce. Jsou praktickou ochranou před hmyzem i pylem. Aby nám sítě správně sloužily, je třeba s o ně starat a věnovat jim pravidelnou péči. A jak na to?
Čištění okenních sítí
Stejně jako okna i sítě se doporučuje alespoň jednou za rok zbavit prachu a dalších nečistot. Před tím, než začneme sítě čistit, demontujeme je z oken. Pomocí vysavače na nejmenší výkon síť na sucho vysajeme. Dalším způsobem, jak síťovinu zbavit prachu, je otřít ji hadříkem nebo měkkým kartáčkem, třeba tím, který se používá na šaty. Potom rám se sítí přemístíme ven na zahradu, pokud je to možné. Jestli ne, tak alespoň v koupelně do vany.
Čištění rámů
Na čištění rámu je nejlepší použít houbu nebo měkkou textilní tkaninu. V případě potřeby můžeme síťovinu ještě vykartáčovat. Na umytí postačí mýdlová teplá voda do 40°C. Další chemické přípravky jako jsou ředidla, rozpouštědla, čistící pasty, písky nebo další přípravky, nejsou potřeba. Nedoporučujeme použít ostré nebo drsné nástroje, které by mohli zničit rám i síťovinu. Při čistění také dbejte na opatrné zacházení, aby nedošlo k promáčknutí, protrhnutí či vytržení síťoviny z drážky. Nakonec všechno osprchujeme vodou a celou proceduru provedeme i z druhé strany. Hezky vyčištěnou síť necháme doschnout na vzduchu.
Plisé sítě a jejich úklid
Plisé, posuvné a rolovací sítě samozřejmě nedemontujeme při čištění. Usazených nečistot a prachu se zbavíme vysavačem nastaveným na nejnižší výkon. Rám sítě omyjeme měkkou textilií nebo houbičkou, kterou namočíme do teplé mýdlové vody. Stejným způsobem vyčistíme i síťovinu po vysátí. Následně síťovinu i rám ještě otřeme suchým měkkým hadříkem a necháme doschnout. Kromě zmíněné každoroční údržby, doporučujeme také zkontrolovat upínací komponenty a jejich stav.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.