Čistá pračka bez zápachu: pomůže ocet a kyselina citronová

spotřebič

Pračku, podobně jako ostatní domácí spotřebiče, je potřeba jednou za čas pořádně vyčistit. Nejenže se zbavíte slizkých usazenin a vodního kamene, ale zvýšíte tak i kvalitu praní. Pokud usazeniny nebudete pravidelně čistit, mohou způsobit například plesnivění těsnící gumy, nepříjemný zápach a zkrácení životnosti pračky.

Vystačíte si s octem a jedlou sodou

Pro pravidelné a základní čištění pračky vám poslouží dvě základní suroviny, které najdete ve své domácnosti. Jedná se o ocet a jedlou sodu. Ocet je univerzálním prostředkem, který můžeme použít k čištění nejrůznějších povrchů, tedy i pračky. Jeho nespornou výhodou je to, že má navíc dezinfekční účinky a odstraňuje vodní kámen. Začněte tím, že jej nastříkáte na dvířka spotřebiče. Nebojte se pořádně vystříkat i samotný buben a nechte působit asi 15 minut. Poté nasypte do dávkovače na prací prostředek 2 lžíce sody a pusťte prací program na 90 stupňů. Po dokončení praní jen přetřete dvířka suchým hadříkem.

Ocet můžete nahradit kyselinou citronovou

Tento prášek má podobné účinky jako ocet. Výhodou kyseliny citronové je i to, že nemá typický zápach, což může někomu při použití octa vadit. Používá se také k odstranění vodního kamene například při čištění rychlovarné konvice. Pokud jste se rozhodli vyčistit pračku pomocí této kyseliny, rozmíchejte jednu polévkovou lžíci ve čtyřech decilitrech teplé vody. Navlhčete hadřík do této směsi a omývejte znečištěné povrchy.

Proti plísni pomůže čajovníkový olej

Objevila se na těsnící gumě u pračky plíseň? V tomto případě je dobré použít čajovníkový olej, který zároveň zabíjí škodlivé bakterie. Nejprve gumu přetřete vlhkým hadříkem, a poté nakapejte na suchou utěrku pár kapek zmíněného oleje a znovu přetřete. Pro dokonalý efekt použijte starý zubní kartáček, díky kterému důkladně odstraníte slizké nečistoty a plíseň.

éterický olej

 

 

 

Foto: Pixabay

Aby pračka zůstala co nejdéle čistá, bez nutnosti hloubkového čištění, je nutná i prevence. Proto po každém praní přetřete vlhkým hadříkem těsnící gumu i dvířka spotřebiče a nechejte ho pořádně vyvětrat. Zmenšíte tím riziko vzniku plísní.

Zdroje info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/299285/2-prisady-na-cistenie-pracky/,https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-vycistit-pracku-od-zapachu-ocet-soda/

Náhledové foto: Pixabay