Čím uhasit hořící olej na pánvi

01_panev

Olej je v kuchyni často používanou ingrediencí, zvláště smažení na oleji ale nemusí skončit jen příjemným obědem. I kuchyňské oleje totiž patří mezi hořlaviny a za určitých podmínek není až tak těžké, aby došlo k jeho vzplanutí. Chvilka nepozornosti ve chvíli, kdy se na pánvi smaží řízky, tak může vyústit v opravdu velkou katastrofu. Škody na majetku jsou v tomto případě ještě tou lepší variantou. Situaci, kdy olej začne hořet, lze rychlou, klidnou a správnou reakcí vyřešit. Uděláte-li ale chybu, můžete situaci naopak zhoršit a katastrofu významně urychlit. Jak tedy na hašení hořícího oleje?

Vodu nikdy!

Při hoření oleje je vždy velmi důležité zachovat klid. Pokud člověk totiž začne zmatkovat hrozí, že intuitivně sáhne po vodě coby klasickém hasícím prostředku. To je však zásadní chyba, která se stala již řadě lidí doslova a do písmene osudnou.

Voda, kterou ve zmatku nalijete na hořící olej, se totiž okamžitě odpaří, přitom sebou však strhne i kapičky oleje, které vytvoří nad pánví velkou hořící kouli. Tento proces lze bez nadsázky popsat jako explozi. Pokud k ní dojde, dojde prakticky jistojistě k popálení osoby a rozšíření požáru na další zařízení kuchyně. Hořící olej se proto nikdy nesmí hasit vodou.

02_panev

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak olej hasit?

Při hledání způsobů hašení hořící pánve je třeba vzpomenout si na hodiny fyziky. Oheň se neobejde bez přístupu vzduchu, někdy proto stačí pánev přiklopit poklicí, nebo na oheň hodit hadr. Pokud máte v kuchyni nebo poblíž květiny, vysypte na pánev hlínu z květináče. Zkrátka a dobře, jakýmkoliv způsobem zkuste zamezit přístupu vzduchu.

Ideální je však mít v kuchyni malý hasící přístroj nebo hasící sprej. Svými rozměry nemusí vůbec překážet a mohou být připravené v jakékoliv skříňce. To jestli je nebo není v kuchyni připravený, může znamenat rozdíl mezi malou patálií a kompletně vyhořelým bytem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.