Chyby při montáži oken a dveří: Z čeho pramení a proč si dát pozor i na detaily

architekt

Na které chyby a nedostatky si dát pozor při montáži dveří a oken? Proč záleží na detailech? A co rozhodně neopomenout? Dozvíte se v našem článku.

Chyby a nedostatky při montáži dveří a oken pramení zpravidla absence projektové dokumentace, podcenění detailů, jako jsou prahy nebo parapety, jakožto z nezvládnuté samotné montáže. Často se jedná o kombinaci výše uvedených problémů. Přitom správně provedená montáž je stejně důležitá jako kvalita produktu.

Špatné měření prostoru

Jednou z nejčastějších chyb při montáži je nesprávné měření. Před samotnou instalací je nutné pečlivě změřit okenní či dveřní prostor, abyste se ujistili, že bude dobře pasovat. Chyby v měření mohou vést nejen k netěsnostem, ale také k problémům s izolací. Správná izolace je zásadní pro eliminaci úniku tepla a chladu, rovněž tak i před vodními škodami a vlhkostí. Je třeba používat také kvalitní izolační materiály a správnou techniku izolace.

Pozor na chybu v podobě usazení dveří na podkladovou podložku, kdy prostor pod prahem prakticky není ničím vyplněný. Díky tomu dojde snadno k propadnutí prahu a poté i netěsnosti mezi prahem a křídlem dveří. Správné zabudování pro vchodové dveře i okna upravuje příslušná norma, která zmiňuje i toleranci stavebního otvoru, jakožto i způsob upevnění výrobku, použití uzávěrů, nosných profilů, distančních podložek i šířku připojovací spáry. Touto nornou by se měli řídit ti, kteří stavbu či stavební otvory pro dveře a okna připravují.

Časté problémy při montáži oken svépomocí

Vzhledem k tomu, že je jednodušší zapravovat zeď z vnitřní strany, proto se okna montují z interiéru. Při demontáži starých oken či při usazování nových je třeba pořádně vyčistit připravené otvory od prachu, odlupující se a opadané omítky i dalších nečistot. Důležité je také zapravit větší nerovnosti. Do připraveného otvoru nikdy neusazujte celé okno, ale je třeba nejdříve vysadit křídlo, usadit rám a pak nasadit křídlo zpět. Pakliže budete v místnosti montovat více oken, tak vysazujte více křídel z rámů zároveň.

Pozor na chybu v rámci tmavého dekoru, zejména oblíbeného antracitu. Zde je třeba dodržet vzdálenost kotvících prvků kvůli větší tepelné rozpínavosti. Opomíjenou chybou je, že je nutné před přimontováním napevno zajistit rám proti posunu a pohybu vymezovacími podložkami. Pozor také na montážní pěnu. Problémem je, že mnozí používají větší množství, což je špatně. Rozhodně to s pěnou nepřehánějte a zásadně postupujte podle návodu. Před prvním použitím je třeba nádobu s pěnou pořádně protřepat a navlhčit povrch, na který ji budete aplikovat.

Opomíjená část aneb nezapomenout na parapety

Nejvíce opomíjenou částí montáže oken bývají parapety. A to hlavně při výměně starého okna za nové. Kdy se nové okno snadno usadí na původní místo a už se neřeší, že původní parapet je zkrátka nedostačující. U venkovního parapetu je pak podstatná izolace i správné kotvení, ale také například spádování, umožnění dilatace a zatěsnění. Nesprávná tepelná izolace může způsobit promrzání. Uvnitř parapetu pak lze cítit chlad, což je nesprávně připisováno k netěsnosti okna.

sklo

Foto: Pixabay

Nezkušená montáž aneb chyby z vlastního provádění

Nezkušená montáž může vést k mnoha problémům. Pakliže nejste zkušeným odborníkem, je rozhodně lepší nechat tuto práci profesionálům. Důkladná a správná montáž je klíčem k dlouhé životnosti a efektivnímu výkonu. Přece jen se jedná o montážní úkony, které vyžadují jistou odbornost a především pečlivost. Spěch je jednou z častých příčin nekvalitně odvedené práce.

Zdroj: https://newsroom.doblogoo.cz/jake-jsou-hlavni-chyby-pri-montazi-oken-a-dveri/?utm_source=tiskova_zprava&utm_medium=email&utm_campaign=DCK_Chyby-montaze_05_2024https://www.mujdum.cz/rubriky/stavba/jake-jsou-hlavni-chyby-pri-montazi-oken-a-dveri_6135.html

https://www.ceskestavby.cz/clanky/10-castych-zadrhelu-pri-montazi-oken-svepomoci-29249.html

Náhledové foto: Pixabay