Chránička kabelu v různých podobách
Když dáváte kabel prakticky kamkoli pod úroveň země, anebo do průvlaků, je určitě zapotřebí jej nějakým způsobem chránit. Porušení kabelu by mohlo být doslova fatální. K žádnému výbuchu ani zkratu by pochopitelně dojít nemuselo, nicméně přívod elektrické energie by byl stoprocentně přerušen, což souvisí s dalšími nepříjemnostmi, které z tohoto plynou. Řešení pro vás představuje kvalitní a spolehlivá chránička kabelu. Podle čeho ji tedy vybrat a v jaké podobě byste ji měli koupit?
Přívodní kabelu vyžaduje největší průměr chráničky
Jestliže potřebujete ochránit přívodní kabel, pak se jeví jako nejvýhodnější chránička kabelu Kopoflex o vnitřním průměru 41 centimetrů. Tato chránička je dostatečně široká, takže se do ní kabel pohodlně vleze a nebude vám činit jej do ní nacpat. Jedná se o dvouplášťovou chráničku, jež je schopna ochránit i před většími nárazy. Aplikovat se dá tento typ chráničky klidně i do hodně kamenitého prostředí do země. Dát ji ale můžeme klidně i do plotu anebo využít jako průvlaku pro základy domu.
Tenčí chráničky kabelů ochrání jen částečně
Volit je možné klidně i tenčí chráničky kabelů, které se hodí pro nejtenčí typy kabelů. Typické jsou třeba kabely určené pro zabezpečení domu. Ochrání třeba právě cyky kabel anebo optický kabel. Určitě se ovšem nespoléhejte na to, že tento typ chráničky kabel komplexně neochrání. Tenčí chráničky jsou jednoplášťové a rády se při větším tlaku lámou. I tak ale každopádně poslouží svému účelu.
Na co u chráničky kabelu dát pozor?
– velmi dobře si spočítejte délku kabelu
– provlékání kabelu řešte pomocí provázku uvnitř chráničky
– pokud vám provázek uteče, je třeba speciálního nástroje pro navlečení kabelu
– volte dostatečný průměr chráničky
– kolem chráničky do země je vhodné zaplést i červený igelit
– na interiérové rozvody elektřiny chráničku nepotřebujete
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Radek Štěpán
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.