Chlebovník asi znáte, ale co salámovník?

Salámovník

Salámovník čili kigélie je tropický strom, který se salámem nemá samozřejmě nic společného. Kromě vzdálených krajů ale může vyrůst i u vás na zahradě. Jedná se o strom s krásnými květy a plody, které svým vzhledem připomínají šišky salámu či snad chutné jitrnice. Plody jsou pro člověka jedovaté, zvířatům možná zachutnají. Kdo chce mít na zahradě něco takto speciálního, ať neváhá. Vypěstovat si takový strom můžete i ze semen u vás na zahradě. S trochou dávky trpělivosti to půjde snadno.

Jitrnice z Afriky

Kdo by to byl řekl, že africká příroda stvoří něco tak excentrického. Plody zdánlivě připomínají tvar pěkně urostlých jitrnic. Tato dřevina ze savany však zklame milovníky řeznických surovin. Nejedná se o plody, s nimiž by lidé mohli nakládat podobně jako řezník v pohádce Obušku, z pytle ven.

salámovník

Foto: Pixabay

Kigélie sahá až do výšky 15 metrů

Červeno purpurové velké květy a ohromné listy mohou ozdobit i vaši zahradu. Ne však na dlouho, květy vydrží v rozpuku prakticky jen jednu noc. Navíc i nelibě zapáchají, svým nevábným aromatickým pachem však lákají lišaje, včely a netopýry. Právě netopýři jsou téměř jejich jedinými silnými opylovači. Plody na stromě vyrostou často až po odkvětu.

Dvanáctikilové plody aneb lék na všechno

Afričtí šamani se domnívají, že plody tohoto stromu jsou všelékem. Pro člověka jsou plody nicméně nejedlé a je třeba je upravit, resp. použít při léčení jen odvar apod. Z kůry plodů se pak získává látka, která je určená proti hadímu jedu. Na těchto plodech si ale pochutnají žirafy, sloni, paviáni či nosorožci. Pěstovat se tento zázrak dá i doma.

Semena sázejte v létě

Možná si lámete hlavu nad tím, kde semena vzít. Zakoupíte je ve specializovaných obchodech. Pokud budete sázet semena v létě na zahradě, je třeba pomyslet na zimu a přesunout jí poté do tepla. Rostlina roste pouze v teple, vždyť se také jedná o tropickou rostlinu.

Semena nechte 48 hodin zprvu namočit v teplé vodě, urychlíte tím takto proces klíčení. Lze je sázet do menších květináčů s vhodným substrátem tak, aby byla vždy dobře zajištěna drenáž. Ve skleníku, kde jim budete připomínat jejich vzácnou domovinu, se jim bude dařit nejlépe. Zdali se i u nás dočkáte takto zajímavých plodů je otázka. Není to však nereálné. Exotické, tropické rostliny mají vždy své cizokrajné kouzlo.

Zdroje informací: https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/salamovy-strom-muzete-pestovat-i-vy-pro-milovniky-poradne-flakoty-ale-bude

https://www.ceskestavby.cz/clanky/salamovnik-ci-salamovy-strom-je-africky-prizrak-ktery-leci-ale-jist-se-neda-28500.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.