Chlebník by neměl chybět v žádné domácnosti
Asi neexistuje domácnost, ve které se nekupuje čerstvé pečivo. To je však následně potřeba uskladnit tak, aby vydrželo měkké co nejdéle. Pokud to totiž neuděláme správně, pečivo bude brzo nepoužitelné, zbytečně ho budeme vyhazovat a kupovat nové. To je jak neekonomické, tak neekologické. Nejjednodušším způsobem, jak toho docílit, je potom chlebník.
Chlebník a jeho použití
Při výběru chlebníku je nejlepší volit ten ze dřeva. Na trhu samozřejmě existují i chlebníky kovové nebo plastové, kuchyni ale sluší nejvíce dřevo, přirozený a přírodní materiál. Chlebníček musí mít samozřejmě víko nebo být jinak uzavíratelný. Předem si promyslete, kam jej umístíte a podle toho volte chlebník s horním nebo předním otevíráním.
Foto: Pixabay
Chlebník musí být také dostatečně vzdušný. Díky tomu v něm bude panovat ideální mikroklima s nízkou vlhkostí a my se tak vyhneme problému s plesnivěním pečiva. S tím souvisí i to, že do chlebníku bychom měli vždy ukládat pečivo, které je zchladlé. Teplé pečivo totiž uvolňuje vlhkost a ta by v prostoru chlebníku způsobila růst plísní.
Ze stejného důvodu nejsou vhodné ani igelitové sáčky. Pečivo do chlebníku vkládejte zabalené pouze do suché utěrky, anebo si jednoduše ušijte pytlíky z plátna chlebu přímo na míru. Tyto sáčky je dobré střídat a také občas vyprat. Drobečky, které zůstanou v chlebníku postačí vymést suchým plátnem. Pokud již budete chlebník vytírat vlhkým hadříkem, nechte je předtím, než do něj opět vrátíte pečivo, dokonale vyschnout.
Design, velikost i další funkce
Při výběru nezapomínejte ani na rozměry chlebníku. To proto, aby se vám tam vešel celý bochník chleba, i ten opravdu velký. Jak již praví staré známé přísloví, větší do menšího nedáš.
Některé chlebníky jsou řešeny tak, aby je bylo možné použít vícero způsoby. Dřevěné víko na chlebníku může např. posloužit jako prkénko na krájení chleba. I designově pak chlebník působí velice pěkně.
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.