Chcete mít v létě bohatě kvetoucí muškáty? Věnujte jim patřičnou pozornost i v zimních měsících
Patříte mezi pěstitele, kteří rostliny muškátů přezimují, aby je mohli na jaře znovu vysadit do truhlíků? V tomto případě je nutné, abyste se o ně starali i v zimě. Mnozí si totiž mylně myslí, že rostlinky jsou ve vegetativním klidu a nepotřebují žádnou péči. To je ovšem omyl. V tomto článku vám poradíme, jak se o muškáty starat a jaké choroby jim v klidových zimních měsících hrozí.
Vyberte pro rostliny vhodné místo a pozor na zálivku
Muškáty jsou pokládány za odolné a nenáročné rostliny. Jsou oblíbenými okrasnými květinami, kterými si lidé rádi zpestřují své truhlíky. Svými pestrobarevnými květy zdobí balkóny od léta do prvních mrazíků. Jelikož se nejedná o jednoleté rostliny, spousta pěstitelů rostliny přezimuje. K tomu je nutné dodržovat určitá pravidla. Doma pro ně zvolte spíše světlejší a chladnější místnost, stačí jim teplota okolo 15 stupňů Celsia. Nezapomeňte přezimující muškáty zalévat, ale nepřehánějte to. Úplně postačí, když je mírně zalijete jednou týdně. Větší množství vody by mohlo způsobit uhnívání kořenů. Tento problém se začne projevovat žloutnoucími listy a kašovitým substrátem.
Poupata pravidelně odstraňujte
Během klidového období muškáty vůbec nehnojte. Rostliny si potřebují odpočinout, aby v následující sezóně krásně kvetly. Hnojivo by v zimním období zbytečně podpořilo jejich růst. Pokud se klidovém režimu přece jen objeví první poupata, nebojte se je uštípnout. Zbytečně by rostlině ubírala sílu.
Nemocných rostlin se hned zbavte
Nezapomeňte pravidelně muškáty kontrolovat, jestli netrpí plísní. Poznáte ji podle černých skvrn na listech. Pokud se ještě příliš nerozšířila, postižené listy odstřihněte. V horším případě rostliny raději vyhoďte. Plíseň vzniká díky vlhkosti, proto pro přezimování zvolte místo s větší cirkulací vzduchu.
Mšice škodí i v zimě
Škůdci zimní klid nemají, a tak je potřeba počítat s tím, že mohou rostliny napadnout. Pravidelně prohlížejte listy, jestli se na nich netvoří pavučinky nebo neparazitují přímo mšice. Pokud se tak stalo, použijte pro nim chemický postřik.
Foto: Pixabay
Zdroje info: www.ireceptar.cz, www.abecedazahrady.dama.cz
Náhledové foto: Pixabay