Černý kořen: Lahůdka, kterou si můžete vypěstovat i vy

Černý kořen

Hadí mord španělský (Scorzonera hispanica) je botanický název pro rostlinu, kterou známe spíše jako černý kořen. Jedlou částí této rostliny jsou právě kořeny, které mají tmavě hnědou až černou barvu a dosahují délky až 30 cm a průměru okolo 3 cm. Jejich chuť je tak trochu podobná chřestu. Černý kořen se v české kuchyni příliš nepoužívá, ačkoli je považován za lahůdku.

Černý kořen pěstování

Černý kořen pěstujeme v půdě, která je dostatečně kyprá. Je třeba ji před výsevem dobře zpracovat, aby neobsahovala tvrdé hrudky, které by mohly způsobit rozvětvení kořenů. Ideální pH půdy je 6,5 až 7,5. Rostlina vyžaduje stálou vlhkost půdy a hodně slunce, což může být někdy problematické dodržet. Výhodné je pro něj stanoviště po pórku, cibuli, okurkách, fazolích a salátu.

Černý kořen

Květ černého kořene: Foto Joanna Boisse https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atlas_roslin_pl_W%C4%99%C5%BCymord_czarny_korze%C5%84_831_8742.jpg

Čas výsevu

Ideálním obdobím pro výsev černého kořenu je na přelomu února a března. Ne vždy jsou ale v tomto termínu příznivé podmínky, takže výsev je možné posunout až na duben. Pokud se vám podařilo zasít už na začátku března, je dobré půdu před pěstováním přikrýt, aby se substrát prohřál. Také po výsevu je vhodné přikrýt půdu agrotextilií. Ten ochrání semena také před ptáky. Je ale třeba myslet na jeho včasné odstranění ještě před vyklíčením rostliny.

Výsev černého kořene

Semena černého kořene klíčí dobře pouze v prvním roce, proto je neskladujeme na další sezónu. Semena vyséváme do řádků vzdálených od sebe 30 cm, jednotlivá semena pak ve vzdálenostech 2 až 3 cm a hluboko 2 cm. Klíčení trvá za optimálních podmínek 3 týdny. Po vzejití vyjednotíme – necháme rostliny s rozestupy asi 5 cm.

Černý kořen

Černý kořen: Foto Goldlocki https://commons.wikimedia.org/wiki/File:SchwarzwurzelBestandShispanica.jpg

Péče o černý kořen

Asi nejnamáhavější v péči o černý kořen je časté kypření půdy. Černý kořen roste zpočátku velmi pomalu, proto je zapotřebí pravidelně odstraňovat plevel. Dalším důležitým bodem v péči o rostlinky černého kořene je dostatečná vlhkost půdy. Z tohoto důvodu je dobré použít také organický mulč. Od poloviny července do začátku září, tedy během 6 týdnů, zaléváme rostliny čtyřikrát až pětkrát, pokaždé 20 litry vody na m2.

Sklizeň černého kořene

Ani sklizeň černého kořene není tak úplně jednoduché. Pokud chcete kořeny využít ihned, můžete je sklízet už v říjnu. Černý kořen je odolný vůči mrazu a snese i velký pokles teplot, avšak sklízet jej, když je půda zmrzlá, nelze. Během sklizně musí být suché počasí a půda nesmí být přemokřená. Sklizeň se nejlépe provádí tak, že podél řady s černým kořenem se vykope příkop hluboký tak, jak jsou hluboké kořeny. Poté se na druhé straně řady rostlin podkopávají rýčem tak hluboko, aby se kořeny daly zcela zatlačit do dlážky.

Skladování černého kořene

Černý kořen je možné skladovat až 6 měsíců při teplotě 0 °C a vlhkosti 95 %. Těchto podmínek je možné dosáhnout zasypáním kořenů ve vrstvě písku.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/skorzonera-czyli-wezymord-czarny-korzen-uprawa-jak-uprawiac-skorzonere-w-ogrodzie-aa-bFpP-RKWe-AtP1.html

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/dom-i-ogrod/skorzonera-jak-ja-uprawiac-i-przechowywac/

Černý kořen: Náhledové foto Benreis https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schwarzwurzeln_roh.jpg

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.