Černý bez je mocnou zbraní proti chřipce a nachlazení

cerny-bez01

Jak praví staré přísloví: před heřmánkem smekni, před bezem klekni. Tato rostlina je schránkou, ve které není nouze o vitamíny a další látky, které dokážou našemu organismu pomoc ve chvíli, kdy mu není zrovna nejlépe. Bez černý navíc do naší české krajiny přirozeně patří, daří se mu zde, a proto není důvod, proč jej nemít i na své zahrádce.

Proč černý bez?

Bezinková šťáva je odnepaměti velebena pro svůj vysoký obsah vitamínu C, který je jednou z našich základních zbraní v boji proti chřipce, nebo nachlazení.

Květy bezu obsahují přírodní a tělu prospěšné látky, především omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Květy bezu dále obsahují zmíněný vitamin C stejně jako bobule. V těch najdeme také vitamin B, karoten, vápník a řadu dalších důležitých a účinných složek. Bez je zkrátka vitamínovou bombou, která se s příchodem podzimu může hodit.

Černý bez v té či oné podobě obstojí v boji proti chřipce, navíc tlumí kašel, snižuje horečku a zklidní dokonce i astma. Odvar ze sušených květů rozpouští hleny a napomáhá tak jejich snadnějšímu vykašlávání. Blahodárný vliv má i na zánět průdušek. Při chřipce nás většinou bolí svaly, i těm lze pomocí bezového octa ulevit.

Černý bez pomáhá organismu, má močopudné účinky, pročistí játra, ledviny a tělo tím tak chrání před vznikem zánětu.

bezovy-kvet

Foto: Pixabay

Jak černý bez používat?

Bez kvete jen krátce a jeho bílé květenství se rychle přemění na zelené bobule, které postupně dozrají a změní svoji barvu na černou. Lesklé bobule svádí k okamžité konzumaci, ta se ale neobejde bez tepelné úpravy. Bobule, respektive pecičky, které se v nich ukrývají jsou totiž jinak jedovaté.

Zdravou bezovou šťávu připravujeme louhováním květů bez stopek s citronem. Po asi 24 hodinách nálev slijeme a přidáme cukr. Šťáva je hotová a my si s její pomocí můžeme začít posilovat svoji imunitu.

Z bílých květů lze připravit placky, takzvané kosmatice. Příprava je snadná, květy obalíme ve směsi vajec a mouky a smažíme v horkém oleji stopkami nahoru. Před otočením se stopky odstřihnou a placičky se dosmaží.

Ani výroba bezového octa není složitá. Květenství louhujeme v octu asi dva týdny a ocet pak slijeme do lahví. Nálev použijeme na masírování svalů, či nám dobře poslouží jako obklad, který uleví od bolesti kloubů.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.