Celerovou nať nevyhazujte. Využijete ji na několik způsobů v kuchyni
Celer je oblíbenou kořenovou zeleninu, kterou většinou používáme do polévek, omáček nebo k pečenému masu. Většina lidí použije z této zeleniny pouze bulvu a listy natě skončí v odpadkovém koši nebo na kompostu. To je ovšem škoda. Nejenže je nať jedlá, ale můžete z ní vytvořit například chutné dochucovadlo.
Přínosy celerové natě
Listy celeru jsou velmi aromatické, plné chuti a obsahují řadu zdraví prospěšných látek a antioxidantů. Jedná se například o zdroj vitamínu C a vitamínů řady B. Kořen celeru navíc obsahuje organické kyseliny a důležité minerály. Celer můžeme využít ve studené kuchyni, například pro přípravu pomazánek nebo pro přípravu tepelně zpracovaných pokrmů. Chutné jsou celerové hranolky nebo smažený v klasickém trojobale.
Připravte si dochucovadlo nebo celerovou sůl
Vzhledem k tomu, že nať celeru je aromatická, hodí se velmi dobře pro přípravu dochucovadla. Pro tyto účely se hodí usušené listy, které usušíme v sušičce nebo troubě. Poté je rozdrtíme a můžeme přidávat do nejrůznějších pokrmů, jako jsou polévky nebo omáčky. Podobným způsobem lze připravit i celerovou sůl. Poměr soli a sušené natě by měl být v poměru 1:1. Celerová sůl skvěle dochutí například grilované maso nebo hovězí steaky.
Foto: Pixabay
Jak celerovou nať skladovat
Pokud nať ihned nezpracujete a chcete ji udržet co nejdéle čerstvou, dobře ji opláchněte a umístěte do lednice ve skleničce s čistou vodou. Takto vám vydrží 3-4 dny. Pro delší skladování je lepší ji nasušit nebo zamrazit.Výborné je také pesto z celerové natě. Postup je podobný jako u tradičního bazalkového pesta. Listy rozmixujte a přidejte olivový olej, ořechy, sůl a česnek podle chuti. Vzniklou směs naplňte do vyvařených skleniček, dobře utěsněte a skladujte v lednici. Pesto se skvěle hodí například na špagety, do omáček, pomazánek nebo polévek. Pro zvýraznění jeho chuti můžete přidat ještě citronovou šťávu.
Podobným způsobem jako celerovou nať můžete využít i listy jiných druhů zeleniny. Využívejte natě zejména kořenové zeleniny, jako je mrkev, petržel, ředkvičky nebo řepa. Před použitím je nezapomeňte vždy pečlivě omýt. Ke zpracování se naopak nehodí listy lilkovitých rostlin, tedy brambor, lilků, nehodí se ani listy rajčat nebo paprik.
Zdroje info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/299151/zelerova-vnat/, https://www.ceskaselka.cz/recepty/celer-a-recepty-na-jeho-uskladneni/
Náhledové foto: Pixabay