Bytová designérka Barbora Burešová: Jak zařídit malý byt nebo garsonku aneb komfortní bydlení na 27 m²

Vizualizace bytu

Jak co nejlépe vybavit malý byt, aby se v něm dalo komfortně žít? Tuto otázku slýchává bytová designérka ing. Barbora Burešová z architektonického studia Mooden od svých klientů čím dál častěji. Problematikou malých bytů se zabývá už několik let, podílela se na výstavbě vzorově vybavené garsonky Mooden Flat a také na vývoji speciálních prvků určených pro vybavení malometrážních bytů.

Jaký je váš přístup k tvorbě interiérů? Jakým způsobem se snažíte porozumět potřebám a přání vašich klientů?

Každá zakázka je pro nás individuální. S každým klientem se vždy osobně sejdeme, abychom poznali jeho životní styl, ptáme se na jeho potřeby, jaký se mu líbí styl interiéru, jaké preferuje barvy, jestli má nějaké speciální požadavky na jednotlivé prvky, a především na to, co od nového interiéru očekává.

Je pro nás velmi důležité být s klientem takzvaně „na jedné vlně“, porozumět si s ním, naše vzájemná komunikace je pak vstřícná a na projektu pracujeme v příjemné tvůrčí atmosféře. Jedině tak může vzniknout interiér, který splňuje klientovy požadavky a současně bude splňovat nároky na kvalitní design. Na základě těchto rozhovorů vznikne soupis zadání, podle kterého navrhujeme a tvoříme vizualizace.

Vizualizace bytu

Vizualizace garsonky Mooden Flat: Foto se svolením Barbory Burešové

Jaký byl hlavní záměr při návrhu interiéru vzorové garsonky Mooden Flat?

V poslední době nás stále častěji oslovují klienti, kteří si pořídili malý byt a chtějí si jej co nejlépe zařídit. Vědí, že malý interiér musí přizpůsobit svým potřebám a nejlépe využít každý centimetr prostoru, který mají k dispozici. Proto jsme se rozhodli vybavit vzorovou garsonku, kde si mohou klienti vše osobně vyzkoušet a na vlastní oči prohlédnout.

Mohou si například zkusit vyklopit postel a poležet si na ní, vysunout stůl a prohlédnout si různé vychytávky, které ve vzorovém bytě máme. Cítíme, že umět nabídnout praktické, funkční a cenově přijatelné řešení malého bydlení je pro nás čím dál více aktuální téma.

Jak se liší práce na malém bytě od práce na větších projektech? Jsou zde nějaké specifické výzvy?

Pokud navrhujeme prostorný interiér a nejsme tolik omezení místem, můžeme pracovat s většími kusy nábytku a s prostorem velkoryse nakládat. Když máme k dispozici například garsonku o rozměru 25 metrů čtverečních, do které se musí vejít všechno, co člověk ke svému bydlení a žití potřebuje, je potřeba přemýšlet skutečně nad každým centimetrem. Jedna místnost slouží současně jako ložnice, kuchyně, obývací pokoj, šatna i pracovna. Stejný počet funkčních prvků musíme dostat na mnohem menší prostor, než je obvyklé.

Vizualizace bytu

Realizace garsonky Mooden Flat, centrální prostor: Foto se svolením Barbory Burešové

Jakým způsobem se snažíte využít každý kousek prostoru v malém bytě, abyste dosáhli maximální funkčnosti?

Velmi důležitou roli v malém interiéru hrají specifické prvky, které šetří místo, jako sklopná postel, rozkládací sedačka nebo výsuvný jídelní stůl. Snažíme se využít celé stěny až po strop a navrhnut tam úložné prostory. Úplně ke stropu, kam člověk běžně nedosáhne, se pak dají uskladnit sezónní věci. K tomuto účelu máme v interiéru zakomponované skládací schůdky nebo posuvný žebřík. Velmi oblíbeným prvkem je takzvaná pracovna ve skříni, která vzniká pouhým otevřením dveří skříňky a vyklopením pracovní desky.

Vizualizace bytu

Vyklopením desky vznikne ze skříně plnohodnotné pracovní místo: Foto se svolením Barbory Burešové

Hrají ve vzorovém malém bytě svou roli také inteligentní technologie?

V poslední době se stále častěji setkáváme s tím, že lidé využívají technologie pro chytré domácnosti, kdy jedním tlačítkem v mobilním telefonu ovládají zamykání, osvětlení, zabezpečení domácnosti a využívají mnoho dalších funkcí.

V malém bytě, kde se neustále něco skládá a rozkládá, se inteligentní technologie dají úspěšně použít. Setkali jsme se s tím také v projektu bytového domu s malometrážními byty pro jeden developerský projekt, kdy bylo vše od otevírání domovních dveří až po ovládání žaluzií uvnitř garsonek napojeno na systém Loxone.

Jaký je váš oblíbený prvek v Mooden Flat a proč?

Mým oblíbeným prvkem v naší vzorové garsonce je otočný vyklápěcí jídelní stůl. Stůl je ve složeném stavu součástí kuchyňské linky. Velmi lehce jde pootočením vysunout a pak rozložit. V kuchyňské lince jsou zakomponovány také čtyři sedáky, které je možné jednoduše vysunout a umístit ke stolu. Navíc mají v sobě sedáky také úložný prostor přístupný shora. Důležité je, že pokud jsou všechny rozkládací prvky v garsonce ve složeném stavu, uprostřed místnosti je volná plocha, kde si může člověk například pohodlně zacvičit.

Vizualizace bytu

Stůl je ve složeném stavu součástí kuchyňské linky: Foto se svolením Barbory Burešové

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých by se měli lidé vyvarovat při zařizování malých bytů?

Pokud si někdo zařizuje malý byt, ve kterém bude chtít pohodlně bydlet, rozhodně bych mu doporučila nechat si vyrobit nábytek na míru. Největší chybou je pokoušet se poskládat zařízení bytu z různých kousků nábytku. Jednotlivé kusy nábytku, které si někde koupí, mohou být i kvalitní a designově zajímavé, ale touto cestou se nikdy nemůže podařit stoprocentně využít každé místečko a vyladit malý byt k takové dokonalosti, jako když je zařízení navrženo na míru.

Můžete dát nějaké tipy pro čtenáře, kteří si chtějí funkčně zařídit malý byt?

Ideální je domluvit se s bytovým architektem, který má s navrhováním a realizací malých bytů zkušenosti. Takový odborník má přehled, jaké prvky a materiály jsou vhodné. Ví, co už se mu v minulých projektech osvědčilo a čeho je lepší se vyvarovat. Může také připravit vizualizace, díky kterým si klient bude umět lépe interiér představit. Při realizaci samotné pak doporučuji alespoň část prvků, u kterých to dává smysl, si nechat vyrobit na míru.

Jak se podle vás bude vyvíjet design interiérů malých bytů v budoucnu?

Výrobci nábytku a také interiéroví architekti v ČR se budou muset přizpůsobit stále se zvyšující poptávce po vybavení malých bytů a umět nabídnout zájemcům cenově přijatelné funkční řešení.

Studio Mooden, pro které pracuji, se touto problematikou začalo zabývat už před několika lety. Pro své klienty máme už teď připravená konkrétní řešení různých prvků rozkládacího nábytku. Důležité je to, že tyto prvky už jsme použili v mnoha projektech a jsou praxí vyzkoušené. Naším cílem není pro každého klienta vymýšlet zcela nové řešení, ale využít zkušeností, které máme a do individuálního návrhu jeho bytu vsadit prvky, které jsou už časem prověřené a víme, že fungují.

Zdroje info: Autentický rozhovor, https://interier.design/jak-zaridit-maly-byt-nebo-garsonku/https://interier.design/jak-zaridit-maly-byt-nebo-garsonku/ 

ing. Barbora Burešová: Foto vzorově vybavené garsonky MOODEN FLAT se svolením ing. Barbory Burešové

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.