Bylinky na parapetu: Zdraví na talíři po celý rok

bylinky

Máte rádi bylinky a rádi byste si vypěstovali vlastní? Nemáte zahradu ani balkon? Poradíme, jak na pěstování v domácích podmínkách. Které bylinky jsou vhodné? Prozradíme i užitečné rady pro zdárné pěstování.

Není nad to, když máte po ruce čerstvé bylinky po celý rok. Řadu bylin můžete pěstovat doma na parapetu a těšit se ze sklizně v průběhu celého roku.

Tipy pro pěstování

Rostlinám se daří, když mají dostatek světla i tepla. V kuchyni či obývacím pokoji bývá zpravidla obojí. Jsou zde ideální podmínky. Pěstovat můžete v samostatných květináčích či truhlících. Hliněné květináče propouštějí vodní páry. Jsou tak vhodné pro bylinky nesnášející přemokření. Pro druhy náročné na vláhu se hodí samozavlažovací truhlíky. Odtokový otvor v nádobě překryjte sítkem, aby substrát nevypadával. Voda jím odtéká lépe než přes kamínek či střep. Jelikož bylinkám svědčí vlhký vzduch, který je zároveň prevencí proti sviluškám nebo molicím, pomůže tak pravidelné rosení nebo zvlhčovač vzduchu. A které byliny jsou vhodné pro pěstování v interiéru?

Vavřín vznešený

Možná vám název nic neříká. Když prozradíme, že se jedná o bobkový list, tak už zajisté každý ví. Čerstvý je na vaření samozřejmě nejlepší. Rostlina potřebuje pravidelné zaštipování, díky čemuž můžete vytvořit i kmínek. Zapotřebí je propustná, výživná půda a vysoká nádoba. Vavřín může vyrůst přes metr.

Meduňka lékařská

Známá bylina na uklidnění i uvolnění. Rostlina je méně náročná na světlo oproti jiným léčivkám. Potřebuje dostatek vláhy a půda by měla být propustná a výživná. Z čerstvých lístků si můžete udělat čaj, ale také použít lístky do ovocných salátů, sýrových pomazánek, na brambory, těstoviny apod.

herbs

Foto: Pixabay

Petržel

Je bohatým zdrojem vitamínu C, ale obsahuje i další prospěšné látky. Petrželka kudrnka ozdobí nejen váš parapet, ale nabízí pestré využití v kuchyni. Pro domácí pěstování je potřeba středně těžká zemina a dostatek místa na parapetu, jakožto i hodně slunce. V zimě ji dejte k oknu na výhodní nebo jižní straně, jinak zežloutne a uvadne. Oproti tomu jí nevadí chladno, poroste v květináči i při teplotě 15 °C. Nutná je pravidelná zálivka. Hodí se na ozdobu brambor, těstovin, rýže, k masu, rybám apod. Stejně tak ji můžete dát do polévky, pomazánky nebo použít jako nepostradatelnou ozdobu na domácí chlebíčky. Je možné ji přidat i do smoothie.

Rozmarýn lékařský

Pro úspěšné pěstování je zapotřebí propustná půda. Živin stačí málo, jinak vám bude bylinka méně vonět. Využít můžete lístky i květy. Jedná se o skvělé koření k masu pomáhající trávit tučné. Rostlina je známá i pro své povzbuzující účinky.

Zdroj: floranazahrade.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay