Boj proti horku aneb Efektivním řešením jsou zelené domy a ozelenění fasád
Letní období je ve znamení užití si tepla a dovolené. Jenže v posledních letech teploty výrazně stoupají a zažíváme tropické počasí, což dokáže znepříjemnit i pobyt a práci v interiéru. Jak bojovat s horkým počasím?
Teplota střech ve městech oproti okolnímu vzduchu se může lišit až o 30 °C. Osazení vegetací dokáže zlepšit tepelnou stabilitu prostoru až o 25 °C. Kancelářské i běžné budovy jsou opláštěné standardními materiály, které generují velké množství tepla, díky čemuž působí jako radiátory. Jaké se nabízí řešení pro komerční i soukromé prostory?
Klimatizace představuje ekonomický výdaj
V mnoha domácnostech a kancelářích se používá klimatizace, která se na první pohled jeví jako účinné a nejlepší řešení. Jenže se jedná o nemalý ekonomický výdaj, a to jak v rámci investice do pořízení, tak i ohledně provozu. Klimatizace vyžaduje rovněž jistou údržbu. Nemluvě o tom, že je třeba počítat i s výdaji na případnou opravu apod. Je to jen výrobek, který zkrátka se může pokazit. Jaké se nabízí lepší řešení?
Zelené střechy a fasády
Řešením jsou zelené fasády a střechy, které pomáhají efektivně snížit část nákladů na energie. Nabízí přirozené ochlazování budov. Klíčovým faktorem je ekonomická výhodnost. Zelené budovy jsou pro firmy atraktivní, neboť vedle efektivnosti přináší i značné úspory. Odpařování vody ze zelených ploch odebírá teplo, čímž ochlazuje okolí a též zlepšuje kvalitu ovzduší sběrem jemného prachu. Kvalitně vytvořená zelená fasáda či střecha rovněž akumuluje vodu přívalového deště, díky tomu elimininuje zahlcení kanalizace. Obdobně funguje i ozelenění fasád domů popínavými rostlinami.
Efektivní ozelenění fasád
Existují možnosti, jak fasádu můžete ozelenit. Nejjednodušším řešením jsou popínavé rostliny, které prakticky nepotřebují při růstu pomoc. Mají přilnavé kořeny či přísavky, jimiž se samy přichytávají na povrch budovy. Zvolit můžete rovněž rostliny na předsazené treláži z lanek, sítí či jiných materiálech. Výběr vhodného druhu by měl dle podmínek stanoviště určit odborník. Některé se totiž hodí pro severní, jiné jsou ideální pro jižní stěnu. Je třeba také zvážit vlhkost a intenzitu slunečního svitu. V našich zeměpisných polohách se nejčastěji jedná o popínavé rostliny, jakou jsou rdesno, vistárie, podražec, zimolez či břečťan.
Foto: Pixabay
Výhody zelené fasády
Jednak je to tepelná izolace chránící před přímým slunečním zářením a snižování letních teplot kolem budov, tlumení hluku a bezpochyby i čistší vzduch. Což je velkou a cennou výhodou především v městských oblastech. Zelená fasáda může taktéž poskytnout potřebné prostředí pro ptactvo, motýly a jiný hmyz.
Zdroj: https://www.aspen.pr/cs/
https://www.denik.cz/stavba/zelena-fasada-uspora-penez.html
Náhledové foto: Pixabay