Bláznivé letní počasí: Jak mít doma pohodu a uchránit dům před bouřkou či vedrem?

Bouřka

Většina letošního léta se na základě předpovědí ponese v duchu vln veder střídaných bouřkovými přeháňkami. To je zejména pro ty z nás, kteří nestráví čas až do podzimu na pláži s koktejlem v ruce, dost nepříjemná představa. Během horkých dní bývá ve městech k zalknutí a bouřky zase mohou být nebezpečné jak pro nás, tak pro náš dům. Existují však krátkodobá i dlouhodobá řešení, díky nimž můžeme mít během léta doma příjemné klima a výkyvy počasí nás nemusí stresovat.

Jednoduchý způsob ochlazení v horkých dnech představuje klimatizace, kterou už si ostatně mnozí z nás domů pořídili. Náhlé změny teplot, které v interiéru způsobuje, ale často vedou spíše k nachlazení než k většímu komfortu, nemluvě o mnohdy nepříjemném hučení. Alternativou k ní tak může být například instalace chlazení do podhledů. „Stropní konstrukce může rovnoměrně ochlazovat celou budovu, když do sádrokartonových podhledů na stropě vložíme speciální rohože, jimiž proudí studená voda. Vytváří tak v interiéru stabilní, příjemné klima,“ radí Robert Hošek ze společnosti Rigips, Saint-Gobain, která se mimo jiné věnuje právě systémům pro chlazení v podhledech.

Oproti klimatizaci skýtá tento systém mnoho výhod. Vnitřní prostředí například ochlazuje bez nutnosti proudění vzduchu a také nezpůsobuje teplotní výkyvy. „Chlazení v podhledech je navíc zcela tiché a nevyžaduje žádnou údržbu,“ dodává Robert Hošek. Ideální je podle něj kombinace chlazení se sádrokartonovými deskami s vysokou tepelnou vodivostí, například těmi obohacenými o grafit. „Desky s grafitem výborně rozvádí chlad v celé své ploše a zlepšují tak výkon systému i při použití menší plochy chladícího tělesa,“ vysvětluje odborník. Rohožemi na stropě může navíc v zimě proudit také teplá voda, takže je lze využít nejen k ochlazení domu, ale i k jeho vytápění. „Je to tedy jeden z mála systémů, který se na základě požadavků může změnit jak v topení, tak v klimatizaci,“ říká Robert Hošek.

Teplo propouští do interiéru okna

Dalším způsobem, jak se vypořádat s horkem v bytě či domě, je začít tam, odkud sluneční paprsky přicházejí – tedy u oken. „Nejproblematičtější bývají okna orientovaná na jih, která přehřívání interiéru výrazně napomáhají,“ upozorňuje Michal Široký, odborník na zasklení ze společnosti Saint-Gobain Glass. V již hotovém domě s orientací oken sice mnoho nezmůžeme, existují však způsoby, jak místnosti ochladit. Nejrychlejší řešení představují externí rolety a žaluzie. „Ty svůj účel splní, ale také mohou překážet ve výhledu a bývají náchylné k poškození či znečištěním. Praktičtějším, i když náročnějším řešením je proto instalace protislunečního skla,“ radí Michal Široký. To oproti běžnému tepelně-izolačnímu sklu může pomoct snížit teplotu v místnosti až o 5 stupňů a zároveň zajišťuje ochranu proti extrémnímu slunečnímu záření. Zároveň má stejné tepelně-izolační vlastnosti jako běžné sklo, takže v zimě nezpůsobuje tepelné úniky.

okno

Foto: Pixabay

Do boje s horkem však můžeme zapojit i jiné zbraně. Největší množství slunečního záření dopadá na střechu, od níž se dům často přehřívá – a když ji kvalitně zaizolujeme, přehřívání můžeme předejít. „Tepelná izolace nás v zimě chrání před tepelnými úniky, v létě ale také zabraňuje prostupu tepla do interiéru. Kvalitní tepelná izolace střechy – ideálně minerální vlna – tak může zajistit příjemné mikroklima v interiéru i za velmi horkých dní,“ radí Tomáš Truxa ze společnosti Isover, Saint-Gobain.

Fasádu je třeba chránit před krupobitím

Potom jsou tu ale samozřejmě ještě bouřky a v některých případech také krupobití. Před nimi se v interiéru ochráníme snadno, naše fasáda jim ale bývá vystavena na milost a nemilost. A mnohdy to mívá fatální následky. „Některé fasádní systémy disponují zvýšenou odolností vůči povětrnostním vlivům, jako je právě krupobití, ale i silný vítr a déšť. Investice do nich pak znamená, že fasáda bude dlouho vypadat hezky a nebudeme se muset bát její poničení například právě během letních bouřek,“ vysvětluje Tomáš Pošta, odborník na fasády ze společnosti Weber, Saint-Gobain. Standardní odolnost zateplovacích systémů dosahuje zhruba 10 joulů, v současné době však existují i systémy s mechanickou odolností dosahující 90 joulů. Pro srovnání, odolají i kilogramové kouli spuštěné z výšky devíti metrů. „Vzhledem k tomu, že kroupy mívají ke kilogramu daleko, bývají fasády s tímto zateplovacím systémem vůči povětrnostním vlivům zcela imunní. V praxi odolají i kroupám s průměrem okolo pěti centimetrů,“ říká odborník.

Počasí je mocným živlem, ale moderní technologie jsou přece jen mocnější. Letos v létě už to možná nestihnete, ale na to příští můžete být plně vyzbrojeni – tak, abyste si mohli užít pohodové a ničím nerušené letní měsíce.

Zdroje info: isover.cz, saint-gobain-glass.com, www.cz.weber

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.