Betonový obrubník a jeho varianty

Existence betonových obrubníků je patrná fakticky na každém kroku. Typické jsou na ve veřejných komunikacích, tak i na místech okolo domů a na jiných soukromých pozemcích. Pokud chcete mít okolo domu opravdu kvalitní chodník, který se nebude nijak rozjíždět, pak stojí za to využít betonových obrubníků. Ty se ovšem prodávají v celé řadě variant. Pokusme se tedy zmapovat tyto možnosti a také doporučit optimální využití betonových obrubníků na konkrétních místech. Jak se jistě přesvědčíme, možností je skutečně hodně.

Různé délky obrubníků

V první řadě byste se měli rozhodnout pro konkrétní délku obrubníku. Ty se dnes dělají v délkách skoro dle představ konkrétního zákazníka. Standardizované obrubníky jsou ale v délkách 1 anebo 0,5 metru. S delšími se pochopitelně pracuje mnohem rychleji. U půlmetrových obrubníků si ale zase budete moci být jisti větší variabilitou z hlediska jejich napojení. Záleží tedy na tom, co budete preferovat. Máte-li na betonování obrubníků dostatek času, vyplatí se koupit kratší.

Síla a využití obrubníků

Poměrně důležitá je i celková síla obrubníků. Nejčastěji se využívá klasický 5 centimetrů silný zahradní obrubník, který je dostatečně pevný a dokáže udržet i poměrně vysoký tlak. Práce s ním je vcelku pohodlná, jelikož není nijak hmotnostně výrazně disponovaný. Vybírat můžete klidně i silnějších 10 cm silných obrubníků. Práce s nimi je ale optimální minimálně pro dva lidi. Velkou výhodou těchto obrubníků je absence prorůstání plevele. Dají se skvělé dát jako podhrabové desky pod plot.

Zdobný obrubník jako výjimka

Jinak je třeba zmínit i ozdobné obrubníky. Ty se ale využívají stále méně, jelikož jsou dražší a svými nelineárními tvary zrovna dvakrát nezaujmou. Barevné podoby obrubníků jsou dnes již také minulostí. Z barevných variant se spíše prosazují plastové obrubníky.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.