Během pandemie poklesla v Praze poptávka po spolubydlení až o 46 procent. Návrat trhu do normálu je ale extrémně pomalý
Vypjatý trh s nemovitostmi dostal poměrně značný šok kvůli pandemii. Týkalo se to hlavně pronájmu ve formě spolubydlení nebo krátkodobého pronájmu pro turisty. Zdálo se, že díky této zpátečce se trh s nemovitostmi mírně srovná a ceny nebudou tak stoupat. Také se očekávalo, že se nabídka díky omezení poptávky spraví do běžných hodnot. Jak to tedy dopadlo?
Změna v trendu spolubydlení
Jedním z výrazných rozdílů ve světě nemovitostí způsobených pandemií COVID-19 spočívá ve změně trendu spolubydlení. A protože jde o dominantu převážně studentů, není se čemu divit, protože uzavřené školy nutily zůstat všechny doma, takže bylo zbytečné platit si sdílený byt v jiném městě. Studenti vysokých škol tak způsobili poměrně značnou výchylku.
Poptávka je stále skoro o polovinu menší
I přesto, že už se pro letošní školní rok vrátila řada škol víceméně k normální formě výuky, stále zůstává poptávka značně omezena. A to až o celou polovinu v porovnání s rokem 2019 před pandemií. Jde o informace z dat od společnosti UlovDomov.cz, která nabízí především nemovitosti k pronájmu. Inzertní portál je na trhu již přes 7 let, což nabízí poměrně značné množství statistik v tomto segmentu.
Foto: Pixabay
Šance pro lidi, kteří nedosáhnout na hypotéku
Stejně jako u všeho, ale i v případě bydlení v pronájmu platí, že omezení poptávky po sdíleném bydlení otevírá prostor například pro rodiny s dětmi. Kvůli zvyšujícím se cenám nemovitostí a zpřísňujícím pravidlům pro získání hypotéky je totiž stále složitější pořídit si vlastní bydlení. Ochlazení na trhu s pronájmy tak mnoho lidí uvítalo, protože nabídka je již o něco lepší. Radost však samozřejmě nemají majitelé nemovitostí, kteří musí déle hledat vhodné zájemce. To ale samozřejmě záleží na lokalitě, stavu nemovitosti i nastavené cenovce za nájem.
Zdroj: UlovDomov.cz
Náhledové foto: Pixabay