Bankovní revoluce roku 2021 a virtuální hypotéky: Technologie jsou napřed, problémem jsou lidé
Rok 2020 byl přelomový. Koronavirus razantně zasáhl do mnoha sfér lidské činnosti, někdy přitom kupodivu i pozitivně. Během pandemie se technologický vývoj zrychleně posunul vpřed o několik let. Jedním z klíčových rysů tohoto období je digitalizace, která se dostala i do oblasti státní správy nebo těch nejsložitějších bankovních produktů, jakými jsou hypotéky. Revoluci umožnila bankovní identita.
Digitální občanka, kterou vystavuje banka
Od roku 2021 můžeme online vyřídit daně, založit si datovou schránku nebo komunikovat s úřady. Máme online přístup do katastru nemovitostí, můžeme nahlédnout do různých registrů. Přes internet můžeme realizovat dříve nemyslitelné úkony. Už nemusíme chodit na úřad, do banky nebo do firmy, nemusíme předkládat občanský průkaz. Existuje totiž alternativa.
Bankovní identita funguje jako digitální občanka a jako služba není odlišná od přístupu do digitálního bankovnictví. Je zdarma, klienti bank ji mohou využívat zcela automaticky. Tak daleko se dostaly technologie a legislativa, která bankám umožňuje stát se poskytovatelem elektronické identifikace. Jako první začala služby bankovní identity nabízet Česká spořitelna, k dubnu 2021 ji poskytuje i ČSOB, Komerční banka, MONETA Money Bank a Air Bank.
Jenom přes Portál občana je
Jiřího Korbela dostupných více než 200 služeb, mj. se přes něho dostanete k údajům zdravotní pojišťovny a prohlédnete si svoje eRecepty, vidíte platnost řidičského průkazu i doklady jako občanský průkaz a cestovní pas, požádáte tady o výpis z rejstříku trestů, sociální dávku nebo se přihlásíte na úřad práce. S bankovní identitou se také přihlásíte do elektronického sčítacího formuláře v rámci sčítání lidu 2021. V plánu je napojení na služby mobilních operátorů, pojišťoven, dodavatelů energií, eshopů i dalších firem.Digitalizace hypoték na plný plyn
Banky bankovní identitu využívají k identifikaci klientů, ale také k digitálnímu podepisování smluv. Do konce roku 2021 by měl být reálný i online podpis smlouvy o hypotečním úvěru. Celý proces sjednání hypotéky by tak mohl proběhnout pouze ve virtuálním prostředí, navíc během pár minut. Banka či jiný poskytovatel hypotečního úvěru v prvním kroku jednoduše ověří identitu klienta na druhé straně, aby se následně prověřily všechny poklady klienta. Na dálku se klient dohledá v potřebných rejstřících pro kontrolu bonity, aby na konci došlo k online podpisu úvěrové smlouvy.
Digitalizace hypoték je aktuálně v plném proudu. Přestože její sjednání představuje složitý proces, technologie ho dokážou podstatně urychlit. Právě rychlost a jednoduchost virtuální hypotéky se paradoxně stává největší překážkou. Přestože jsou Češi dle výzkumů nakloněni technologiím, až příliš rychlé a snadné vyřízení hypotéky budí nedůvěru. „Je třeba veřejnost i instituce přesvědčit, že hypotéka ve skutečnosti nemusí být zdlouhavý a bolestivý proces. Může být v zásadě velmi snadná a člověk vše zvládne sám a během chvíle obdobně jako u spotřebitelských úvěrů,“
z technologické společnosti Trask. Technologie jsou v případě hypoték napřed. Největší výzvou je nyní změnit vnímání lidí.Lidé při sjednání hypotéky stále vítají osobní kontakt a oporu v podobě hypotečního poradce. Na druhé straně lze tuto oporu najít i u prodávajícího. Například
s širokou paletou bytů v různých částech Prahy nabízí zdarma i služby úvěrového specialisty. Vyřídit hypotéku tak lze současně s nákupem nemovitosti, ubývá další prostředník, vše se zjednodušuje a zrychluje.Zdroje:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/banky-pohnuly-s-ceskym-pravekem-na-urad-uz-opravdu-nemusite-136201
https://www.czechcrunch.cz/2020/09/hypoteka-lze-vyridit-online-a-za-par-minut-v-ceste-uz-nestoji-technologie-ale-neduvera-lidi-rika-vojtech-batek-z-trasku/
https://psnkupuje.cz/
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.