Bakterie v kuchyni: kde se ukrývají a vy o nich ani nevíte?
Nikdo se nechce dělit o domácnost s bakteriemi, které mohou být příčinou vzniku celé řady nepříjemných problémů. Přesto se u nás doma vyskytují a to nejen na toaletě, kde by je čekal asi úplně každý. Mnohdy se bakterie nachází i na místech, kde bychom je nehledali.
Při úklidu kuchyně buďte důslednější
I když si dáváte záležet a úklidu možná věnujete více času, nežli kolik byste si přáli, pokud jde o kuchyni, měli byste být ještě o něco důslednější. Je to místo, kde skladujete a připravujete jídlo. To je snadno náchylné na kontaminaci mikroorganismy. I když je většina z nich neškodná, například taková E.coli, listerie nebo salmonela už tak nevinné nejsou – mohou způsobit vážné onemocnění.
Nejšpinavější místa u vás doma
Každý by čekal, že nejšpinavějším místem u něho doma bude toaleta. Jenže bakterie se vyskytují i jinde ve vaší domácnosti. Často pak na takových místech, kde byste je třeba ani nečekali. Podívejte se na nejšpinavější místa, kde se s oblibou drží bakterie a bacily.
Foto: Pixabay
Houbička na mytí nádobí
Houbička na nádobí představuje ideální prostředí pro šíření bakterií. Její neustálá vlhkost doslova nahrává bujení patogenů. Řešení se nabízí: mokrou houbičku vložte do mikrovlnné trouby a nechte ji minutu prohřívat na plný výkon. Houbičku byste také měli měnit co každý týden.
Kuchyňská prkénka
Bez ohledu na to, jestli jde o dřevěné nebo plastové kuchyňské prkénko, patří i tahle pomůcka na seznam věcí, kde se vyskytují bakterie. Při používání vznikají na povrchu drobné zářezy, které představují ideální domov pro mikroby. Mnohdy nestačí umýt prkénko pod tekoucí vodou. Řešení: používejte jiné prkénko na maso, jiné prkénko na zeleninu. Plastová prkénka myjte v myčce nádobí, dřevěná čas od času potřete citronem a posypte solí.
Kryt v mikrovlnce
Během ohřívání jídla v mikrovlnné troubě často něco vyprskne na kryt, kterým jídlo přikrýváme. Mnoho lidí ale kryt nemyje tak často, jak by si zasloužil. Řešení: otočný talíř a kryt byste měli umývat ideálně denně.
Stojan na nože
I když do stojanu na nože odkládáte pouze čisté, umyté nože, můžete je z něho vytáhnout poseté bakteriemi. V záhybech stojanu se usazují různé nečistoty, které vznikají při vaření. A jelikož většina lidí stojan na nože nemyje, bakterie mají zelenou a vesele se zde zabydlí. Řešení: jednou za měsíc stojan vyklepejte, ať odstraníte prach, propláchněte ho pod teplou vodou, pokud to jeho materiál dovolí, vložte ho do myčky.
Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/spina-v-kuchyni-10-mist-kde-se-skryva-a-vy-o-ni-nevite-54807
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.