Až 600 tisíc lidí může být v Praze bez vody, zdroj je v ohrožení
Voda je vzácná a neskutečně cenná, což si bohužel mnohdy neuvědomujeme. Důkazem by mohl být zdroj nacházející se nedaleko Smíchovského nádraží v Praze. Leží přímo pod brownfieldy a poskytovat by mohl vodu zhruba nějakým 600 000 lidí. Situace okolo něj je ovšem kritická. Když se rekonstruovala Nádražní ulice, odhalil se doslova tristní stav kanalizace, jež tento zdroj může ohrozit.
Dlouholetý spor o vodní zdroj
Zmiňovaného vodního zdroje se týká vleklý spor mezi Dopravním podnikem města Prahy a developerskou společností CWI Smíchov. Přímo na pozemku jsou jímací vrty. Pod ním je část samotného vodního díla, které odvádí vodu tunelem měřícím více než 1 kilometr.
Ochranné pásmo vodního zdroje nebylo vytvořeno
Nečinnost odpovědných orgánů stojí za tím, že doposud nedošlo k vytvoření ochranného pásma vodního zdroje. Stavební uzávěra vyhlášena byla. Stalo se tak právě kvůli hrozbě kontaminace vodního zdroje. V přilehlé Nádražní ulici se ale vcelku masivně rekonstruuje. Položen už byl tramvajový pás a rekonstrukce spolkla více než 5 milionů korun.
Pitná voda: Zdroj obrázku Pixabay.com
Kanalizace v kritickém stavu
Kanalizace je skutečně v havarijním stavu. Prověřována byla kamerovými zkouškami a výsledek byl jednoznačný. Hrozí průsaky do okolí. Tím pádem může logicky dojít ke kontaminaci pitné vody. Stoka je aktuálně ve správě Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) a Pražské vodohospodářské společnosti (PVS). Mělo by tedy dojít k celkové výměně kanalizace. To se nestalo i přes fakt, že magistrát hovoří o zdroji vody jako o poměrně významném. Ostatně dokázal by zásobit pitnou vodou až 600 000 lidí 10 dní.
Na tahu je město
Přesně tak, jak developer, tedy CWI Smíchov, tak Dopravní podnik, už požádali o stanovení I. a II. ochranného pásma vodního zdroje. Teď je na řadě vodoprávní úřad, tak snad se všechno rychle napraví.
Pitná voda: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.