Asfaltové střešní šindele
Moderní střešní krytiny lze sehnat v různém provedení. Jedno z nich představují bezesporu i asfaltové střešní šindele. Jejich využití je v současné době poměrně velké, a to především u budov, na nichž z nějakého důvodu nemůže být klasická betonová anebo pálená střešní krytina. Nejčastější příčinou absence takovéto krytiny je především fakt, že krovy jsou nařezány z méně silných trámů, které prostě a jednoduše nejsou schopny unést tíhu betonových či pálených tašek. Pokud vybíráte asfaltové střešní šindele, měli byste dbát na několik velmi důležitých aspektů výběru, na něž se ostatně budeme soustředit v následujících řádcích.
Tvar šindele
V první řadě byste měli mít promyšleno, jaký budou mít asfaltové šindele tvar. Mnohdy je volen tvar základní hexagonální, nicméně existují i bobrovky a mnohé jiné typy šindelí, které vypadají moc hezky, a lze s nimi na svou střechu počítat. Barevně mohou být šindele také různě disponovány, takže často záleží pouze na tom, jak budete chtít mít střechu barevně vyvedenou. Mnohdy může vypadat moc hezky jak třeba v sytě červené barvě, tak i v hnědém barevném provedení.
Rozměry šindele
Velmi důležité jsou i rozměry šindele a samotného balení. Nejdůležitější je šířka. Ta by se měla pohybovat okolo 0,5 centimetru. V případě menší šířky již šindel nemusí splňovat všechny požadavky na kvalitu. Balení se standardně prodává po 3 m2. I s tímto faktem je nezbytné počítat. Pod samotným šindelem může být jak přímo osb deska, tak třeba i deska palubní anebo jiné podbití střechy. Nikdy nelze šindel klást pouze na latě. Jinak může být klidně i na lepence a jiném pevném povrchu.
Za kolik lze asfaltová šindel sehnat
Cenově jako střešní krytina šindel stoprocentně uspokojí. Standardní cena se pohybuje okolo 170 korun na m2. V Baumaxu, OBI a větších supermarketech je možné ale narazit i na akce, kdy jde cena na 125 korun za m2.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.