Anhydritové podlahy – proč jsou v poslední době tak populární?
Zatímco dříve se to na každém rohu hemžilo betonovými podlahami, dnes jejich roli převzal právě anhydrit. A není divu. Oproti betonu má totiž anhydrit řadu výhod. A co se vlastně pod tímto názvem skrývá?
Anhydritovým podlahám se říká také lité nebo sádrové. Už to naznačuje, z čeho vlastně jsou, nejde totiž o nic jiného než o směs síranu vápenatého s dalšími přísadami (pískem, vodou apod.) výsledkem je tekutý polotovar, jež se po rozlití na vhodnou plochu samovolně vyrovná – a to zcela bez cizí pomoci.
Ideální pomocník pro křivé domy a místnosti
Pokud aktuálně rekonstruujete starou nemovitost, nejspíš jste už zjistili, že vodováha nebyla pro řemeslníky, kteří ji stavěli, právě běžnou pomůckou. Naštěstí není třeba se s vaším sklonem podlahy v některých místech smířit. Anhydritové podlahy tento sklon díky svým vlastnostem samovolně vyrovnají.
Kromě toho také skvěle vedou teplo, takže poslouží jako skvělý základ všude tam, kde chcete k vytápění místnosti použít podlahové topení. Tekutá aplikace podlahy navíc zaručí, že se směs dostanete skutečně i do těch nejmenších spár, takže v podlaze nevzniknou žádné tepelné mosty, ale ani dilatační spáry nebo dokonce trhliny.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Anhydrit aneb když nechcete čekat
Při realizaci lité podlahy nevzniká žádná špína ani nepořádek, a navíc je opravdu rychlá. Rodinný dům lze vylít už za jeden jediný den. Za další den budou všechny podlahy již dostatečně zatuhlé a připravené k chození (stačí jim odpočinek pouhých 24 hodin) a během další čtyř dnů vytvrdnou natolik, že snesou už jakékoliv zatížení.
Rychlost je tedy rozhodně jejich předností. Navíc je nemusíte ani nijak složitě upravovat. Po zmíněných 24 hodinách jsou již připravené na pokládku vaší oblíbené podlahové krytiny. Bydlet tak můžete mnohem rychleji, než jste původně očekávali.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.