Akvária pro začínající akvaristy
Jestliže patříte mezi začínající akvaristy, jistě Vás upoutá tento článek. Jak tedy začít s akvaristikou? Zde je pár užitečných rad.
Velikost a druh akvária
V prvé řadě se musíme rozhodnout, zda budeme mít akvárium, ve kterém budeme chovat spíše rybičky s nenáročnými rostlinami nebo spíše akvárium rostlinné. V prvém případě nám jako začátečníkům jistě postačí zakoupení tzv. akvarijního setu, který bez problému zakoupíme např. v e-shopu. V nabídce obchodů najdete sety od nejlevnějších až po profi sety. Takový set obsahuje nádrž včetně krytu, osvětlení (dnes již většinou LED osvětlení), filtr a topítko. V rámci setů bývají v nabídce i tzv. krevetkária a bettária.
Ale pojďme dále. V případě, že si chceme akvárium sestavit sami, musíme si zodpovědět základní informace. Nejprve kolik místa na akvárium máme a jak velký objem akvária si zvolíme, dále jaké ryby nebo vodní živočichy budeme chovat a zda budeme v akváriu pěstovat i akvarijní rostlinky.
Podle velikosti ryb si volíme objem akvária. Samozřejmě čím větší rybky, tím větší objem akvária. Výjimkou jsou tzv. bettária a krevetkária. V bettáriu o objemu cca 30 l se chová jen jedna rybka tzv. bojovnice, betty. Od toho název bettárium. A v krevetkáriu opět s objemem do 30 l sladkovodní krevetky.
Zdroj obrázku: rostlinna-akvaria.cz
Osvětlení akvária
Osvětlení akvária zajistit dostatek světla pro vodní živočichy, ale také pro rostlinky v akváriu. Tady si musíme upřesnit, zda budeme v akváriu pěstovat rostliny náročné na světlo. Dostatek světla nám totiž napomáhá při fotosyntéze.
Filtrace v akváriu
Filtraci v akváriu máme biologickou, chemickou a mechanickou. Biologická filtrace je nejdůležitější, probíhá prostřednictvím bakterií uvnitř filtru. Proto filtr nesmíme vypínat, jelikož bychom zničili všechny bakterie ve filtru. Filtry používáme vnitřní a vnější.
Akvarijní topení
Topítka v akváriu nám zajišťují stabilní teplotu vody. Ta by se měla pohybovat kolem 25 ºC. Topítka opět dělíme na vnitřní a vnější. Vnější topítka lze použít jen v případě, že máte i vnější filtr. Většina topítek na trhu jsou již se zabudovaným termostatem. Takže si nastavíme potřebnou teplotu a topítko již pracuje samostatně.
V letních měsících je možné do akvária použít i chlazení. Když je teplota nad 28 ºC, rybky i rostlinky to snášejí špatně. Zde jsou nejúčinnější ventilátory.
Toto jsou opravdu jen ty nejzákladnější informace pro začínající akvaristy a je již jen na Vás, zda se rozhodnete k sestavení akvária a akvarijní techniky sami, nebo to raději přenecháte odborníkům a koupíte si již zmíněný akvarijní set.
Zdroj náhledového obrázku: rostlinna-akvaria.cz
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.