Chystáte se na rekonstrukci střechy? S plechovou krytinou je to jednoduché, ale beton vydrží víc
Jaro je ideální období pro zhodnocení stavu střechy a případnou výměnu krytiny. Pokud usoudíte, že střecha nad vaší hlavou zaslouží novou pokrývku, je na místě se zamyslet nad tím, z jakého materiálu by měla být. Jako levnější varianta se sice nabízí plech, pokud však chcete střechu, která s vaším domem vydrží napořád, je ideální zvolit bytelnější variantu – například beton.
V dnešní době populární plechové střechy lákají zejména kombinací nízké hmotnosti a rychlé pokládky. Plechová krytina ostatně v úvodu slibuje rychlou a snadnou montáž a je vhodná i pro rekonstrukce s nepříliš pevným krovem. Pokud však od nové střešní krytiny očekáváme i něco jiného než pouze jednoduché řešení, plechová střecha skýtá spíše nevýhody.
Plech má především nízkou mechanickou odolnost. „Silné krupobití nebo pád větve může povrch nenávratně poškodit. To zpravidla vyžaduje výměnu větší části střechy, zatímco u skládané střechy je možné vyměnit jen jednotlivé poškozené tašky,“ vysvětluje Jakub Ponec, odborník na střešní krytiny ze společnosti Betonpres.
Maximální životnost plechové střechy se pohybuje okolo šedesáti let, často ale bývá záruka nižší. Plech navíc mnohdy vede k akustickému diskomfortu v interiéru. „Zejména při dešti může být interiér domu vystaven opravdu nepříjemnému hluku. Tento problém lze sice částečně eliminovat kvalitní izolací střechy, znamená to ale náklady navíc – a jistotu absolutního klidu stejně nezískáme,“ upozorňuje Jakub Ponec.
Beton zvládne bouřku i krupobití
Pokud tedy hledáme spolehlivé řešení, je na místě poohlédnout se po odolnějších a stabilnějších materiálech. Ideální je v tomto směru právě tradiční skládaná střecha, například z betonových tašek. Hlavní výhoda betonové krytiny spočívá v její vysoké životnosti. „Správně položená střecha s betonovou taškou zůstává funkční desítky let, aniž by bylo nutné ji zásadně opravovat či měnit. Bez nadsázky platí, že betonová střecha je na celý život,“ vysvětluje odborník z Betonpresu.
Betonové krytiny díky svému robustnímu provedení navíc bez problému zvládnou čelit i extrémním povětrnostním podmínkám od silného mrazu přes krupobití až po poryvy větru. „Na rozdíl od plechu u betonových tašek nehrotí tak výrazné mechanickém poškození například při prudkém dopadu větví či krup,“ říká Jakub Ponec.
Podobně spolehlivým materiálem jsou samozřejmě i tašky pálené, které skýtají podobné výhody jako beton. Jedná se ovšem o finančně nákladnější řešení. „Beton nabízí jednoznačně lepší poměr cena/výkon, kdy se dá říct, že náklady na její pořízení jsou zhruba poloviční,“ říká Jakub Ponec.
Foto: Pixabay
Klasický krov unese jakoukoliv tašku
O betonových taškách stále panuje představa, že jsou těžké a vyžadují velmi pevný krov. „U klasického krovu z masivního dřeva přitom platí, že by měl bez problému unést jakoukoliv tašku,“ říká odborník z Betonpresu. Pokud však máme takzvaný vazníkový krov, zejména při využití těžších tašek je na místě posouzení statika. Ten stav krovu posoudí a může odhalit například prohnilá místa, abychom se do budoucna vyhnuli případným nepříjemným překvapením.
Potenciálním problémem betonových tašek může být přirozená nasákavost materiálu a případně i růst mechu na povrchu. „Moderní betonové tašky jsou nicméně opatřeny speciálními ochrannými vrstvami, které tomuto jevu brání. I tak je ale vhodné střechu čas od času očistit, zejména pokud se dům nachází v oblasti s vysokou vlhkostí,“ doporučuje Jakub Ponec. Při pokládce skládané střechy je pak nutné dbát na pečlivé laťování a kotvení, aby nedocházelo k zatékání. „Kvalitní provedení montáže je pro dlouhou životnost střechy klíčové, takže je vhodné svěřit rekonstrukci profesionální firmě,“ dodává odborník.
Pokud se tedy rozhodujete, zda vyměnit stávající krytinu, investice do betonových tašek může být tou nejlepší volbou. Nejenže zaručí dlouhou životnost a vysokou odolnost, ale také zajistí, že nebudete muset řešit opravy po každé bouřce či krupobití.
Zdroje info: Autor, betonpres.cz, sciencedirect.com
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.