Rekonstrukce pod střechou: Na co nezapomenout, aby se investice vyplatila?

Úpravy podkroví patří mezi jednu z nejčastějších rekonstrukcí. Na druhou stranu jde o technicky náročnou proměnu. Čtyřicet procent lidí, kteří se do rekonstrukce pod střechou pustili, přiznává, že zateplení podcenili. Navíc každý pátý by dnes přidal více střešních oken.

Než vůbec začnete

Rekonstrukce podkroví je často spojena s proměnou původně neobytného prostoru. To znamená, že je nezbytné posoudit nejen statiku a sklon střechy, ale také stav krovu, možnosti zateplení, vedení technických rozvodů nebo přístup přirozeného světla.

Pozor dejte na stavební povolení. To bude potřeba, pokud plánujete zasahovat do nosných konstrukcí, měníte vzhled stavby, přeměňujete podkroví na obytný prostor, nebo instalujete nový krb. Ohlášení stavby postačí, pokud nezasahujete do nosných částí stavby a neměníte její vzhled nebo účel.

Aby se podkroví nepřehřívalo

Velkým tématem je také teplo pod střechou. Lidé si často myslí, že o teplotě pod střechou rozhoduje barva střešní krytiny. To je ale omyl. „Mnoho lidí si myslí, že hlavním faktorem ovlivňujícím teplotu v podkroví je barva střechy, ale ve skutečnosti hraje větší roli samotný materiál a konstrukce střechy,“ vysvětluje Michal Ponec ze společnosti Betonpres, která vyrábí betonové střešní krytiny. Materiál může ovlivnit teplotu i v průběhu dne. Ponec upozorňuje, že například betonové tašky mají vysokou tepelnou setrvačnost. Během dne se sice zahřívají, ale teplo uvolňují pomaleji, což pomáhá udržovat stabilnější teplotu během dne i noci. Naopak lehčí materiály se rychle rozpálí a mohou přispívat k přehřívání podkroví.

Foto: Se svolením společnosti společnosti Atrium

Myslete na akustiku

Kromě tepelného komfortu byste při úpravách podkroví neměli zapomínat ani na hluk. Pokud v podkroví vzniká nová obytná místnost, může se snadno stát, že se zvuky začnou přenášet do spodních pater. „Důležité je také myslet na kročejovou neprůzvučnost u stropů tak, aby nebylo slyšet dupání z podkroví do přízemí. Masivní betonové stropy mají v tomto ohledu výhodu, ale dřevostavby ji mohou vyrovnat stejným principem jako u stěn,“ říká Jan Šebek, vedoucí projekce firmy ATRIUM. Zdůrazňuje přitom důležitost detailů – správného napojení příček a podlah, ale i použití těžké betonové mazaniny.

Zateplení a fotovoltaika? Rozhodně ano

Zateplení je pro kvalitní rekonstrukci podkroví klíčové. Podkroví bývá citlivé na výkyvy teplot. V létě se rychle přehřívá, v zimě naopak chladne. Proto nezapomeňte investovat i do kvalitní izolace.

Pokud plánujete při rekonstrukci i instalaci fotovoltaiky, zjistěte si dopředu, jak na tom je vaše střecha. „Nejčastější problémy vznikají, když se panely montují bez dostatečného zohlednění nosnosti střechy nebo bez vhodného kotvení. U starších střech je důležité provést revizi, zda konstrukce unese dodatečnou zátěž. Kromě toho je potřeba zajistit, aby uchycení panelů nepoškozovalo střešní krytinu a nezvyšovalo riziko zatékání,“ upozorňuje Michal Ponec.

Podkroví tak může být díky správně provedené rekonstrukci nejen hezké, ale hlavně chytré a úsporné.

Zdroje info: Autor, atrium.czatrium.cz, betonpres.czbetonpres.cz

Náhledové foto: Se svolením společnosti Atrium

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.