Když jaro ohrožuje zdraví vašeho psa. Na co všechno si dát pozor

Jaro a pes

Jaro a teplé dny jsou konečně tu! Příroda se probouzí, hraje všemi barvami a sluneční paprsky konečně lákají k dlouhým procházkám s našimi čtyřnohým parťáky.

I toto krásné období sebou ale zároveň přináší celou řadu rizik pro vašeho psa. Ať už se jedná o jarní alergie, jedovaté rostliny nebo nepříjemné parazity, je lepší se mít na pozoru a vyhnout se tak zbytečným zdravotním problémům a návštěvám veterináře. Jaké nástrahy si jaro pro vaše čtyřnohé parťáky přichystalo?

Parazité – nezvaní hosté a přenašeči vážných onemocnění

S příchodem teplých dnů se také k větší aktivitě probouzí blechy a klíšťata. Tito obávaní nepřátelé všech majitelů domácích zvířat nepředstavují jen nepříjemné problémy v podobě svědivých boláků, ale i riziko vážných nemocí, před kterými je lepší se chránit. „V boji s klíšťaty vám nejvíce pomůžou preventivní opatření. Naštěstí existuje celá řada antiparazitních přípravků, které chlupáče účinně chrání jak před klíšťaty, tak i před blechami. Nejoblíbenější jsou antiparazitní obojky, které zvíře chrání zhruba 7 měsíců a vydrží tak po celou dobu nejvyšší aktivity klíšťat. Další oblíbenou možností jsou pipety. Ty kromě klíšťat slouží k léčbě napadení blechami a všenkami. Pipety stačí jednou za 3-6 týdnů nakapat do srsti mezi lopatky,” popisuje nejoblíbenější možnosti prevence Tomáš Haškovec, marketingový ředitel  e-shopu s chovatelskými potřebami spokojenypes.czspokojenypes.cz.

Mezi další možnosti prevence ochrany potom patří například antibakteriální tablety, vakcíny nebo antiparazitní šampony. Přípravky není vhodné kombinovat, příliš velká koncentrace účinných látek nebo jejich kombinace může mazlíčkovi uškodit.

Bohužel žádný přípravek není stoprocentní. Pokud má váš pes nebo kočka jednou za čas přisáté klíště, nemusí to nutně znamenat, že přípravek nefunguje. Pokud jich denně najdete několik, pak je zcela jistě něco špatně. „U každého zvířete může lépe fungovat jiný preventivní přípravek s jinou účinnou látkou. Proto při výběru dejte pozor na použité účinné látky a v případě, že některý přípravek vašemu mazlíčkovi nezabral, vyberte jiný s jinou účinnou látkou. Dávejte si také pozor na to, aby přípravek odpovídal váhové kategorii vašeho mazlíčka,“ doporučuje Tomáš Haškovec ze Spokojeného psa.  Svého mazlíčka pro všechny případy pravidelně kontrolujte. Pokud najdete klíště, opatrně ho vytáhněte pomocí háčku na klíšťataháčku na klíšťata. Buďte také ostražití, jestli se u něj neprojeví nějaké onemocnění, která klíšťata přenášejí. Mezi nejrozšířenější onemocnění přenášená klíšťaty patří lymská borelióza a babesióza.

pes a květiny

Foto: Unsplash

Jarní alergie se netýkají jen lidí

Věděli jste, že i vaši domácí mazlíčci mohou být alergičtí? Přestože jsou u domácích zvířat jsou zpravidla nejčastější potravinové alergie, sezónní alergie se jim také zcela nevyhýbají.

Mezi běžné psí alergie patří přecitlivělost na prach a roztoče, plísňové spory či různé bakterie a kvasinky. Často se vyskytujícím problémem je i alergie na bleší kousnutí a pyly, které začínají být aktuální právě v jarním období.

Příznaky alergie se ale liší od těch lidských – nečekejte klasickou sennou rýmu, astma nebo slzení, tyto příznaky alergie jsou u psů spíše výjimečné. Většinu psích alergiků trápí kožní problémy – tzv. atopická dermatitida. Zarudlá kůže psa většinou nepříjemně svědí. Alergie si tak nejčastěji všimnete podle toho, že se váš pes bude neustále ošívat, drbat, často se olizovat nebo vykusovat srst.

Že se jedná o alergii na pyl většinou poznáte vyloučením jiných příčin – například potravin nebo parazitů. Jestliže se problémy se opakují vždy na jaře, je podezření na pyl jasné. S jistotou to ale potvrdí veterinář pomocí krevních testů.

Psům alergikům nejlépe pomůžete zmírněním příznakům alergie. „Pro psy trpící atopickým ekzémem existují na trhu hojivé přípravky pečující o kůži a zmírňují intenzitu svědění. Vhodné jsou například různé speciální šamponyspeciální šampony a hojivé přípravky obohacené o tea-tree olejtea-tree olej. Vhodné jsou také doplňky stravy obsahující zdroje omega-3 mastné kyseliny, jako je například lososový olej,” říká Tomáš Haškovec. V případě vážnějších projevů alergií je vhodné konzultovat léčbu s veterinářem, který vám navrhne vhodné léky nebo krémy.

pes na jare

Foto: Unsplash

Krásné ale nebezpečné: na jaké rostliny si dát pozor? 

Jarní příroda je nádherná ale umí být i zrádná. Pro všeho zvídavého psa totiž představuje nebezpečí v podobě jedovatých rostlin, které může v rámci objevování omylem ochutnat. A toxiny pro psa jedovatých rostlin mohou vašemu chlupáči pořádně zavařit.

Velmi nebezpečný je pro psa například vlčí mák, který způsobuje svalové křeče a v horším případě i zástavu dechu. Pozor byste si měli dát ale i na typicky jarní okrasné rostliny, jako jsou tulipány, narcisy nebo hyacinty. I tyto rostliny mohou mít na svědomí mnoho problémů, od zvracení, průjem až po křeče a srdeční arytmie. Problematické mohou být také živé ploty, jako tis, mahonie nebo břečťan.

Pokud víte, že váš pes ochutnává vše, co mu přijde do cesty, držte ho od těchto rostlin dál. Jestliže psa načapáte, že některou z těchto rostlin okusuje, pro všechny případy co nejrychleji vyhledejte pomoc veterináře. Ideální je znát rostlinu, kterou pes pozřel nebo si vzít kus rostliny sebou. Je možné, že pes bude po procházce nebo pobytu na zahradě vykazovat známky otravy: zpravidla se jedná o špatnou koordinaci, zvracení, zvýšené slinění nebo dokonce křeče. Ani tehdy na nic nečekejte a co nejdříve se vyhledejte pomoc.

Zdroje info: Autor, spokojenypes.czspokojenypes.cz, https://www.mypetsvetsltd.co.uk/news/110-springtime-allergies-in-pets-symptoms-and-treatments, https://thevets.com/resources/pet-health-care/seasonal-allergies-in-dogs/ 

Náhledové foto: Unsplash

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.